Ankara Büyükşehir’in et dayanağı esnafın da yüzünü güldürüyor

Felaket

New member
Ankara Büyükşehir’in et dayanağı esnafın da yüzünü güldürüyor Ankara Büyükşehir Belediye Lideri Mansur Yavaş’ın “Hiç kimse yatağa aç girmesin, tüm çocuklarımız hak ettikleri üzere sağlıklı beslenebilsin” kelamlarıyla duyurduğu toplumsal yardım alan ailelere yönelik et takviyesi Başşehir iktisadını de canlandırdı. Besin kolisi periyodunu bitmiş olduren ve yardım iktisadını kentin tüm esnafına yayan Başşehir Kart sistemi aracılığıyla toplumsal yardım alan 240 bin 792 aileye yalnızca et ve et eserleri alışverişi için yatırılan 100 TL’lik takviye, mahalle kasapları ile mahallî esnafın da satışlarını artırdı. Kimi kasaplar Başşehir Kart sahiplerine özel indirim kampanyası uygulayarak toplumsal dayanışma örneği göstermeye başladı.

Toplumsal yardım anlayışını kökten değiştiren uygulamalarla Başkentlileri buluşturan Ankara Büyükşehir Belediye Lideri Mansur Yavaş, hayata geçirdiği Başşehir Kart modeli ile toplumsal yardım alan ailelere dayanak olmayı sürdürüyor. Sistem aracılığıyla Ankara’da besin kolisi evresi kapanırken, yardım iktisadı bir tüccarın yerine kentteki tüm esnaf kümelerine yarar sağlıyor.

En son Ankara’da 240 bin 792 ailenin Başşehir Kartlarına yüklenen 100 TL fiyatındaki et takviyesi hem de kent iktisadına de hareket kazandırdı. Kimi kasaplar da bu takviyeye kayıtsız kalmayarak Başşehir Kart sahiplerine özel indirim kampanyası düzenledi.

KASAPLARIN VE MAHALLÎ ESNAFIN SATIŞLARI ARTTI

Büyükşehir Belediyesinin her ay 100 TL’lik dayanak ödemesi, et alışverişi yapacak olan bu aileler kadar esnafa da ekonomik istikametten değerli ölçüde katkı sağlayacak.

Toplam 24 milyon 79 bin 200 TL’lik dayanak meblağının Başşehir Kartlara yatırılmasıyla Başkent’te alışveriş hareketliliği yaşanırken, mahalle kasapları ve mahallî esnafın da et satışları önemli oranda arttı.

KİMİ ESNAFLAR İNDİRİM KAMPANYASI BAŞLATTI

Türkiye’de birinci defa toplumsal yardım alan ailelere aylık olarak yapılacak et takviyesi ile işleri açılan mahalle kasapları toplumsal dayanışma örneği göstererek kent genelinde Başşehir Kart sahiplerine özel indirim uygulamaya başladı.

Sincan ilçesine bağlı Yenikent semtinde hizmet veren mahalle kasabı Uğur Akçay, et dayanağını duyduktan daha sonra harekete geçerek kendi dükkânında indirim kampanyası başlatmış olduğunı şu sözlerle anlattı:

“İnternet üzerinden Mansur Liderimizin duyurusunu gördük. Hangi gün olduğunu bilmediğimiz için beklemiyorduk. Öğle saatlerinde bir yoğunluk yaşadık ve eserlerimizin yüzde 80’i bitti. Hazırlıksızdık fakat sonraki gün daha hazırlıklıydık. Hâlâ devam ediyor yoğunluk. Vatandaşlar da dayanaktan çok şad biz de. Ülkedeki ekonomik durumlar belirli, onun için hem vatandaşın hem biz esnafın yüzü güldü. Bu güç vakitte Mansur Liderimizin yaptığı hizmete biz de dayanak olmak istedik. tutarlarımızı asgarî düzeye çekip, vatandaşa biz de hizmet için varız dedik. Yüzde 10 indirim başlattık.”

MAHALLE ESNAFINA CAN SUYU OLDU

“İyilik bulaşıcıdır” anlayışıyla hareket eden Büyükşehir Belediyesinin örnek uygulamasının hem Başkent’te et satışlarını hareketlendirdiğini birebir vakitte esnafın iktisadına katkı sağladığını vurgulayan Türkiye Kasaplar Federasyonu ve Ankara Kasaplar Odası Lideri Fazlı Yalçındağ, “Bundan daha hoş bir şey olabilir mi? Her meskene bu sayede et girecek. Emeği geçenlere ben ne kadar teşekkür etsem az. Çok ağır bir biçimde bu alışveriş sürüyor. Hem esnafımıza tıpkı vakitte halka son derece faydalı bir uygulama” dedi.

Et takviyesinin başlamasının akabinde işlerinin arttığını lisana getiren mahalle esnafı, uygulamadan duydukları memnuniyeti şu sözlerle lisana getirdi:

Hayrettin Kaptanoğlu: “Mansur Liderin katkılarıyla, hayli düşmüş olan işlerimiz, uygulamayla birlikte arttı. Bu ortada muhtaçlık sahiplerinin meskenlerine de et girdi, esnafın da yüzü güldü. Liderimize takviye olmak hedefiyle biz de tutarlarımızda gücümüz yettiğince indirime gittik. Allah razı olsun liderimizden. Bilhassa muhtaçlık sahipleri uygulamadan fazlaca mutlu, herkes dua ediyor.”

Yunus Emre Zirve: “Uygulamanın başlamasıyla bir müşteri izdihamı oldu. Şu an konutunda et goremeyen birfazlaca vatandaş et yiyebilir hale geldi. Bizim de işlerimiz yarıdan fazla artmış oldu. Liderimize epey teşekkür ediyoruz.”

Alperen Yavuzkanat: “İşlerimiz neredeyse yüzde 70 arttı. Esnafa da yapılmış bir yardım oldu bu. Bir tane tavuğu bile alamayacak durumda olan müşterilerimiz vardı. Hepsi bir anda gelmeye başladı. Kıyma almaya başladılar. Herkes hayli teşekkür ediyor, bir dua halindeler.”

Feramuz Bellek: “Vatandaşlardan fazlaca olumlu dönüşler alıyoruz. Et girmeyen meskene et girmiş oluyor. Bizim işlerimize de tesiri oldu. Esnafa can suyu oldu. Allah rahmet versin, sağ olsun liderimiz.”

Murat Şişman: “İki gündür epey yoğunuz. Halkımızın geri dönüşleri de hayli olumlu. Bizim için de epey fazla et tüketimi oldu. Liderimize hayli teşekkür ediyoruz.”

Hasan Yıldırım: “Alışveriş yoğunluğu yaşadık sıradan, talep fazlaca oldu. Birinci gün etimiz kalmadı diyebiliriz. Hatta biz de erken sipariş verdik. Liderimizden Allah razı olsun.”

Samet Yıldırım: “Hiç görmediğimiz, durumu olmayanlar için epeyce hoş bir uygulama oldu. Kırmızı et alamayan müşterimiz vardı, onlar da aldı. Hem tavuk birebir vakitte et satışlarımız yükseldi. Çok teşekkür ederiz.”

İbrahim Bozok: “Bu dayanak bizim işlerimize olumlu yansıdı. Gelen müşterilerin dualarına şahit oluyoruz. Biz de vatandaş da hayli mutlu. Satışlarımız arttı lidere teşekkür ederiz. Esnaf olarak fazlaca mutluyuz. Şimdiye kadar bu biçimde bir hizmet duymadım, fazlaca hoş bir hizmet.”

Osman Dağdeviren: “Genel olarak bu hizmetten çok mutluyuz. Meskenine et alamayan vatandaşımız gelip alışveriş yapıyor bu sayede. İşlerimiz de arttı, liderimize teşekkür ediyoruz. Çok mutluyuz.”

Ramazan Seyfeli: “Çok yararı oldu bu takviyenin işimiz açısından. Sahiden gereksinimi olan vatandaş gelip alışveriş yapıyor ve fazlaca mutlular. 35 yıllık İncirli Mahallesi’nde esnafım bunu şahsen gördüm. Daha evvel bu biçimde bir dayanak görmedim. Vatandaşın kursağından et geçmesi epeyce düzgün oldu. Liderimize epeyce teşekkür ediyoruz.”

Murat Arıç: “Esnafın işini hayli hoş etkiledi. Esnafa bir can suyu oldu diyebiliriz. Çok hoş, epeyce mutluyuz. Vatandaş şad, daha evvel bir uygulama yoktu.”

Metin Önen: “Bu hususla ilgili liderimize fazlaca teşekkür ediyorum. En azından şimdiye kadar mutfağına et girmemiş vatandaş bu kartla biz de alışveriş yapabiliyor. Et temel besin hususu her meskene girmesi lazım. Bu çalışmaların devamını bekliyoruz.”

Hibya Haber Ajansı