APK belgesi nedir? Nasıl yüklenir? (Resimli anlatım)

admin

Administrator
Yetkili
Admin
Global Mod
APK belgesi nedir? Nasıl yüklenir? (Resimli anlatım)
Bir Android aygıtınız var ise, muhtemelen belirli bir noktada APK terimi karşınıza çıkmıştır. Çoklukla Google Play Store üzere uygulama mağazalarından bağımsız olarak indirilen bu cins belgeler, Android kullanıcılarının çoğunlukla tercih ettiği bir usuldür. Pekala, APK belgesi nedir? Nasıl yüklenir? Yazımızda ayrıntılı bir biçimde anlattık.

APK Nedir?

Android Package Kit
sözlerinin kısaltılmış hali olan APK, taşınabilir uygulamaların dağıtımı ve suramı için Android işletim sistemi tarafınca kullanılan paket evrak biçimidir. Windows (PC) işletim sisteminin yazılım yüklemek için bir .exe uzantılı evrak kullanımı üzere, APK evrakları da tıpkı şeyi Android için yapar.

Google Play Store üzere mağazalardan uygulama indirdiğinizde temelde bir APK evrakı indirirsiniz. sonrasındasında bu belge APK uzantısı yardımıyla sisteminize çarçabuk kurulur. Fakat birçok kullanıcı, Google Play Store‘dan indirdikleri uygulamanın aslında APK olduğunun farkında olmaz. Bu niçinle APK uzantılı belgeler kullanıcılar tarafınca ekseriyetle farklı gayeler için tercih edilmektedir.

APK uzantılı evraklar niye tercih ediliyor?

APK
belgelerinin tercih edilme niçinlerinin başında Google Play Store’da yer alan uygulamaların kimileri bölge kısıtlaması niçiniyle ülkemizde kullanıma sunulmaması oluyor. Bunun yanı sıra güncellemeden daha sonra gelen özellikleri beğenilmeyen bir uygulamanın daha eski bir sürümünü yüklemek için de tercih ediliyor. Bu cins durumlarda APK belgeleri sahiden faydalı olabiliyor.

Öteki yandan, APK uzantılı evraklar ülkemizde dahil olmak üzere tüm dünyada çoklukla, Google Play Store üzere mağazalarında fiyatlı olan yazılımlara fiyatsız sahip olmak için tercih ediliyor. Lakin fiyatlı uygulamalar üzerinde sahibinden müsaadesiz değişiklikler yapıp kullanıcılara fiyatsız sunulduğunda, bu çeşit uygulamalar ‘korsan’ kategorisine giriyor.

Bu niçinle, korsan olarak isimlendirilen yazılımları muhakkak tercih etmemenizi öneririz. Çünkü, bu tıp APK evraklarını aygıtınıza indirdiğinizde sırf uygulama inmeyecektir. Çeşitli berbat yazılımlar da aygıtınıza inerek güvenliğiniz ve datalarınız üzerinde önemli risk oluşturacaktır.

APK evrakı nasıl yüklenir?

APK uzantılı evrakları indirmek için güvenliğinden emin olduğunuz bir APK sitesi bulmanız gerekiyor. (APKMirror ya da APKPure üzere platformları tercih edebilirsiniz.) Zira nereden geldiği muhakkak olmayan APK belgeleri rastgele bir güvenlik denetiminden geçmez. Bu niçinle Google Play Store haricinden indirilen APK belgelerinin aygıtınız için her vakit potansiyel bir tehdit olduğunu unutmayın. Bunun için akıllı telefonunuzda her vakit Antivirüs programı bulundurmanız daha sağlıklı olacaktır.

Adım 1: İndireceğiniz APK belgesini aygıtınıza kurmak için ‘’Bilinmeyen Kaynaklara Müsaade Ver’’ seçeneğini etkin etmeniz gerekiyor. Şayet bu süreci daha evvel yaptıysanız tekrar yapmanıza gerek yok.

Adım 2: Akıllı telefonunuzun Google Play Store haricindeki kaynaklardan uygulama yüklemesine müsaade vermek için Menü > Ayarlar > Güvenlik adımlarını izleyin ve Bilinmeyen Kaynaklar seçeneğini faal edin. Bu adımlar aygıt modeline nazaran değişiklik gösterecektir.

Adım 3: Üstteki süreci tamamladıktan daha sonra güvenliğinden emin olduğunuz bir siteden APK belgesinı indirin. İndirdiğiniz APK evrakı aygıtınızda yer alan ”İndirilenler” klasörüne kaydedilecektir. Bunun için evrak yöneticisini kullanın.

Adım 4: APK belgesini bulduktan daha sonra üzerine tıklayarak heyetim sürecine başlayabilirsiniz.

Bu adımları eksiksiz uygulamanız durumunda APK belgesi aygıtınıza yüklenecektir. Fakat bir daha de farklı bir kaynaktan APK belgesi indirirken dikkatli olmanız gerektiğini bir defa daha hatırlatalım.
Alıntıdır