Bilgisayar kendi kendine kapanıyor: İşte niçinleri ve tahlilleri

admin

Administrator
Yetkili
Admin
Global Mod
Bilgisayar kendi kendine kapanıyor: İşte niçinleri ve tahlilleri
Donanım yahut yazılım niçiniyle biroldukca kullanıcı bilgisayar kendi kendine kapanıyor ise ne yapmalı sorusunun karşılığını arıyor. Bu makalemizde bilgisayarların niye kendi kendine kapandığına ve hangi formları uygulamanız gerektiğine değineceğiz.

Bilgisayar kendi kendine kapanıyor ise ne yapılmalı?

Bilgisayalar, donanım ve yazılım sıkıntıları niçiniyle birdenbire kapanabiliyor. Kullanıcıların sıkça karşılaştığı işlemci ve ekran kartı ısınma sorunu, en yaygın niçinler içinde yer alıyor.

Windows bilgisayarınız için CPUID tarafınca geliştirilen Hardware Monitor Pro yazılımını kullanarak donanım sıcaklığınızı denetim edebilirsiniz. Fiyatsız olan HWMonitor, işlemci ve ekran kartı dışında depolama ünitelerinin de sıcaklığını gösterme özelliğine sahip. Donanımınızda olağandışı ısınma tespit ederseniz işlemcinizin ve ekran kartınızın termal macununu yenileyerek ısınma sıkıntısını ortadan kaldırabilirsiniz.

Kendi kendine kapanma meselelerinden bir başkasıysa donanım arızaları. İşlemci, RAM, ekran kartı ve depolama ünitelerinde yaşanan sıkıntıları birinci vakit içinderda şoför ve işletim sistemi güncellemeleriyle çözmeyi deneyin. Bilhassa ekran kartı şoförlerinde yaşanan yanılgılardan dolayı ansızın kapanma meseleleri oluşabiliyor.

Aygıtınızda birden çok RAM bulunuyorsa RAM slotlarını değiştirerek yahut cihazınızdaki RAM’leri sırayla deneyerek sıkıntılı donanımı tespit edebilirsiniz.

İşletim sistemi, şoför güncellemesi ve ziyanlı yazılım sebebiyle apansız kapanma meseleleri yaşanabiliyor. İşletim sisteminizdeki sistem evrakı yanılgılarını çözmek için komut satırına DISM.exe /Online /Cleanup-image /Restorehealth komutunu kopyalayın. Süreç bitmiş oldukten daha sonra sfc /scannow komutunu çalıştırarak tamiri tamamlayın.

Cihazınızdaki tüm şoförleri güncelleyerek birdenbire kapanma sıkıntısının yazılım kaynaklı olup olmadığını denetim edebilirsiniz. Ziyanlı yazılım tespiti için aşağıda yer alan En Âlâ Fiyatsız Antivirüs Programları makalemize göz atabilirsiniz.

Antivirüs yazılımları hayatımızın bir kesimi haline geldi. Sizler için en âlâ fiyatsız antivirüs yazılımları listesi derledik.

Laptop tabiatıyla kapanıyor ise ne yapmak gerekli?

Her ne kadar masaüstü bilgisayar ile tıpkı komponentler kullanılsa da dizüstü modellerinde farklı problemler ile karşılaşabilirsiniz. en çok karşılaşılan sorunlardan biri şarj kablosu temassızlığı niçiniyle birdenbire kapanma sorunu.

Şarj aletinizde yahut bataryanızda rastgele bir sorun olup olmadığını tespit etmek için BatteryInfoView yazılımını indirin. Akabinde programı çalıştırarak bilgisayarınızın şarj olup olmadığına ve batarya durumuna göz atın. Şarj aletinizin durumunu denetim etmek için multimetre ismi verilen ölçü aletininden yararlanabilirsiniz.

Dizüstü bilgisayarlarında en hayli karşılaşılan bir öbür sorun ise ısınma sorunu. Dizüstü bilgisayarınıza Hardware Monitor Pro yazılımını kurarak işlemci ve ekran kartı sıcaklığınızı denetim edin. Bilgisayarınızın termal macununu yenileyerek yahut laptop soğutucu satın alarak ısınma sıkıntısını ortadan kaldırmak mümkün.
Alıntıdır