Boğaziçi’nin siber güvenlik deneyimi Pakistan’a taşınıyor

Felaket

New member
Boğaziçi’nin siber güvenlik deneyimi Pakistan’a taşınıyor Boğaziçi Üniversitesi’nde Aralık 2016’da faaliyetlerine başlayan Boğaziçi Üniversitesi Siber Güvenlik Merkezi (BÜSİBER) model alınarak Pakistan’ın önde gelen dört üniversitesinde de benzeri merkezler kuruluyor. Almanya’dan Saarland Üniversitesi’nin de dahil olduğu Avrupa Birliği (AB) Erasmus+ kapsamında desteklenen projenin birinci yüz yüze çalışma toplantıları Boğaziçi Üniversitesi’nde düzenlendi.

Boğaziçi Üniversitesi Siber Güvenlik Merkezi’nin (BÜSİBER) liderliğinde “Pakistan’da Siber Güvenliği bir daha Düşünmek: İnsan Faktörünün Temel Rolü” başlıklı Erasmus + projesi kapsamında, Pakistan’ın başkan dört yükseköğretim kurumunda emsal merkezlerin kurulması için çalışmalar sürüyor. Ocak 2021’de başlayan projenin, Boğaziçi Üniversitesi düzenlenen çalışma toplantısında, siber güvenlik alanında iş birliğinin salgın şartlarına karşın nasıl daha da geliştirilebileceği tartışılırken, açılış toplantısına katılan Boğaziçi Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Gürkan Kumbaroğlu, Pakistan ve Almanya ile hayli disiplinli alanlarda süren ortak çalışmalardan duyduğu memnuniyeti lisana getirdi.

“ALMANYA, PAKİSTAN VE TÜRKİYE İŞ BİRLİĞİNE ÇOK GÜZEL BİR ÖRNEK TEŞKİL EDİYOR”

görüşmede konuşan Boğaziçi Üniversitesi İdare Bilişim Sistemleri Kısmı Öğretim Üyesi ve BÜSİBER Kurucu Yöneticisi Prof. Dr. Alım Metin, Eramus+ kapsamında desteklenen projenin Almanya’nın yanı sıra Pakistan ve Türkiye içindeki iş birliklerine hayli yeterli bir örnek teşkil ettiğini belirtti. Projede Pakistan Ulusal Siber Güvenlik Merkezi ile ona bağlı dört önde gelen yükseköğretim kurumu ve Almanya’dan Saarland Üniversitesi’nin de yer aldığı bilgisini paylaşan Prof. Dr. Metin şunları söylemiş oldu:

“Siber güvenliğin merkezde olduğu bu fazlaca disiplinli projenin Almanya, Türkiye ve Pakistan içinde kurulan yükseköğretim iş birlikleri için fazlaca kıymetli bir yerde durduğunu düşünüyorum. Bu kapsamda 2016’da Boğaziçi Üniversitesi’nde hayata geçen BÜSİBER gibisi merkezlerin Pakistan’da Lahore Üniversitesi, Ulusal Bilim ve Teknoloji Üniversitesi, Hava Kuvvetleri Üniversitesi ile Karaçi İşletme İdaresi Enstitüsü’nde de kurulması planlanıyor. Projemizde Pakistan Ulusal Siber Güvenlik Merkezi ile Almanya’dan Saarland Üniversitesi de yer alıyor. Boğaziçi bünyesinde siber güvenlik eğitimleri açısından hayli önemli bir birikimimiz oluştu. Bu tarafıyla BÜSİBER, Pakistan’daki üniversiteler için de bir model oluşturuyor. Bu birikimi artık Pakistanlı öğrencilere eğitimlerle aktarmak için çalışıyoruz. Saarland Üniversitesi Psikoloji kısmından bilim insanları da siber güvenlik alanında insan faktörünü araştırmak üzere projemizde yer aldı. Siber güvenliğin toplumsal bilimlerle ilgisini düşündüğümüzde bu paydaşlık fazlaca kıymetli katkılar sağlayacak. tıpkı vakitte projemiz sanayi ve kesimde de büyük ilgi uyandırıyor. Türkiye Dış Ekonomik Bağlantılar Kurulu’nun (DEİK) davetiyle orada yapacağımız görüşmede çalışmalarımızı anlatacağız.”

“BOĞAZİÇİ İLE SİBER GÜVENLİKTE İŞ BİRLİĞİ YAPTIĞIMIZ İÇİN MUTLUYUZ”

Proje paydaşlarından Almanya Saarland Üniversitesi Psikoloji kısmından Dr. Nida ul Habib Bajwa ise Boğaziçi üzere Türkiye’nin başkan üniversitelerinden biri ile siber güvenlik üzere kıymetli bir alanda süren iş birliğinin kendileri için değerli olduğunu vurguladı. Prof. Dr. Alım Metin’in iki yıl evvel proje fikrini kendileriyle paylaştığını söz eden Dr. Bajwa, “Avrupa Birliği’nin bu projesinde aslen Pakistanlı bir akademisyen olarak bulunmak benim için bir ayrıcalık. Almanya, Türkiye ve Pakistan’dan uzmanların kendi alanlarından bakış açılarını paylaşmalarını fazlaca bedelli buluyorum. Ocak 2021’de başlayan projemiz Koronavirüs salgını niçiniyle ne yazık ki sekteye uğrasa da partnerler olarak daima bağlantı halindeydik ve bu projeyi nasıl daha da ileri taşıyabileceğimizi tartıştık. Kimi özel siber güvenlik araçlarının nasıl yaratabileceği konusunda görüş alışverişinde bulunduk. Türkiye’de bulunduğumuz bu bir haftalık müddet ortasında alanda en düzgün pratikleri de görmek istiyoruz. Türkiye’deki en güzel üniversitelerinden Boğaziçi ile bu biçimde bir iş birlikleri yaptığımız için de mutluyuz” diye konuştu.

“BU ÇOK DİSİPLİNLİ PROJE BÜYÜK KATKILAR SAĞLAYACAK”

Pakistan Hava Kuvvetleri Üniversitesi Havacılık Mühendisliği kısmından Dr. Ammar Masood ise Pakistan’ın Türkiye’yi kardeş ülke olarak gördüğünü ve başta siber güvenlik üzere biroldukca alanda yükseköğretim kurumları içinde iş birliklerinin daha da artması gerektiğini söylemiş oldu. Projeyle Pakistan’daki öğrencilerin eğitimi ile yeni pratiklerin başta havacılık dalı üzere biroldukça alanda tanıtılmasının mümkün olacağına da kelamlarına ekledi.

Karaçi İşletme İdaresi Enstitüsü’nde Dr. Faisal Iradat ise projenin mühendislik, memleketler arası bağlantıları sosyoloji psikoloji ve işletme üzere birfazlaca farklı bilim alanını siber güvenlik çatısı altında bir ortaya getirdiğini vurguladı. Bunun yeni yaklaşımların ortaya çıkmasındaki değerine işaret eden Dr. Iradat, Boğaziçi Üniversitesi öncülüğünde süren bu projenin Pakistan’da yeni modellerin geliştirilmesinde epeyce büyük katkılar sunacağını da tabir etti.

Hibya Haber Ajansı