Burhan Şeşen’den ‘Orhan Gencebay’a ‘açık mektup’: Hiç mi yüzünüz kızarmadı?

Captain123

Global Mod
Global Mod
Müzik Yorumcuları Meslek Birliği (MÜYORBİR) Lideri ve sanatçı Burhan Şeşen, müzikçi Orhan Gencebay’ın Sabah gazetesine verdiği demeçte kendisiyle ilgili sarf ettiği “Müzisyenler için uğraşımızda Burhan Şeşen’in hiç bir katkısı yok” tenkitlerine karşılık verdi.

Gencebay’ın kendisine yönelik yaptığı tenkide BirGün gazetesindeki köşesinden karşılık veren Şeşen yazısında, “Bunca aydır çabalayan müzik meslek birlikleri, müzik ile ilgili vakıf ve derneklerin, Kültür Bakanlığı’nın emeğini nasıl bir çırpıda görmezden geldiniz? Ankara’ya giderken telefonla konuşmadık mı?” diye sordu. Şeşen, “İktidarlar gelip süreksiz lakin sanatkarlar daima kalıcı. Birtakım ülkelerde devlet liderleri sanatkarlarını bir resepsiyonda gorebilmek için can atarken, siz nasıl oldu da bu iktidarın yüzü oldunuz? Milyonlarca seveniniz vardı bir vakit içinder. Tahminen hâlâ vardır, bilemiyorum. Onlara karşı epeyce büyük bir borcunuz var. İktidarın değil halkın sesi olmak…” sözlerini kullandı.

‘MÜZİK BÖLÜMÜ SİZİN KULİSİNİZ DEĞİL’

Burhan Şeşen’in “Orhan Baba’ya açık mektup” başlıklı köşe yazısı şu sözlere yer verdi:

“‘Toplu hak yönetimi’ toplu hareket edilerek alınır Orhan ağabey. Sizin tabirinizle ’50 yıllık şöhret yaşamı’nız bunun önüne geçmemeli. Meslek birlikleri ve bu alanda çabalayan STK’ler sizin orkestra elemanlarınız, müzik kesimi de sizin kulisiniz değil. Bir kere bu hususta anlaşalım. Çok yeterli, epey ünlü bir müzisyen olmak bir müzik meslek birliğini yeterli yöneteceğimiz manasına gelmez. Yöneticilik -özellikle sanat alanında ise- farklı özellikler gerektirir. Bu birliklerde kelam sahibi olduğunuz vakit alkışı iktidar tarafınca değil, üyelerinizden almanız gerekir. Ve de devletle masaya oturulduğunda şahsi münasebetler değil temsil ettiğiniz kurumun prensipleri gelir.

Aylardır müzik meslek birlikleri ve müzikle ilgili sivil toplum kuruluşları müzisyenlerin ve kesimin nefes alabilmesi için çabalıyoruz. Bunların ortasında kurumumu temsilen naçizane ben de varım. Fakat iktidarın borazanı bir gazeteye verdiğiniz bir demeçte ‘Müzisyenler için çabamızda Şeşen’in hiç bir katkısı yok’ başlığı beni fazlaca üzdü, sizi üzmedi mi? Hak takibi yapan bir meslek birliğinin bir vakit içinder lideri olarak sizin ağzınızdan çıkan ve de emeğe saygısızlık olan bu röportajı okuduğunuzda hiç mi yüzünüz kızarmadı? Benim Kültür Bakanlığı’nın yaptığı bu takviyesi sahiplendiğimi nerede gördünüz? ‘Devreye girdik ve arkadaşlarımız için bunu yaptırdık’ dediğimi öne süren bu kâğıt modülüne nasıl kandınız?”

Kaynak