Devlet dayanağıyla annesinin 22 yıllık hayalini gerçekleştirdi

Lorenrot

New member
Mardin’in Mazıdağı ilçesinde, 24 yaşında olan Zeynettin Düken isimli genç, Avrupa Birliği (AB) onaylı, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu’nun (TKDK) hibe takviyesi yardımıyla annesinin 22 yıldır hayalini kurduğu hindi çiftliğini kurdu.

YÜZDE 65 HİBE TAKVİYESİ ALDI

Düken, yaklaşık 2 yıl evvel kendi imkanlarıyla çiftlik kurmaya çalıştı, sermayesi yetmeyince TKDK’ya hibe dayanağı için müracaatta bulundu. TKDK tarafınca yapılan başvurusu kabul edilen Düken, yüzde 65 hibe takviyesiyle, yaklaşık 3 ay evvel tamamladığı hindi çiftliği imaline başladı.

HİNDİ ÇİFTLİĞİ 13 BİN METREKARE ALAN ÜZERİNE KONSEYİ

İçerisinde son teknoloji donanımlı hindi çiftliğinin kapalı alanı 1.200 metrekare toplam yeşil alan ve toplamda 13 bin metrekare alan üzerine şurası. 2 bin 850 hindi kapasiteli çiftlikte havalandırma için fan, hayvan yemlikleri sulukları, meyyit hayvan çukuru, foseptik çukuru, gübre silosu, yem odası, jeneratör odası, hasta hayvan odası, veteriner odası, personel odası, konuk odası, tuvalet ve banyo üzere kısımlar var.

Çiftlikte, sabah saat 05.00’te havalandırma fanlandırma fanları devreye giriyor içerideki makûs hava dışarıya çıkıyor, çabucak sonrasında hindilerin bulunduğu kısım temizlenip dezenfekte ediliyor. birinci vakit içinderda, hindiler yemleniyor ve suları veriliyor çabucak sonrasında sağ, meyyit yahut direnç durumları denetim ediliyor.

PROJE DENETLENDİ VE TAKVİYE İÇİN UYGUN BULUNDU

Düken, hedeflerinin doğal hindi üretimi yapmak olduğunu söylemiş oldu. Düken, “İki yıl evvel merkezden kırsala geçtiğimiz devirde, birinci başta kendi imkanlarımızla küçük çaplı bir hindi çiftliği kurmaya karar vermiştik, ama hesaplarımız doğrultusunda bir sonuca varamadık. Haberlerden yahut etrafımızdan edindiğimiz bilgilerden faydalanarak bu projeye başvurduk.

Almış olduğumuz takviye, Tarım ve Kırsal Kalkınma Kurumu’nun AB onaylı bir hibe takviyesidir. Kendi imkanlarımla bu projeye başvurdum, müracaat kararında beni oraya çağırdılar, orada yetkililere sunumumdan bahsettim ve proje için onay alabildim.

DAİMA DENETİM ALTINDA

Projenin onaylanması sürecinde yetkililer devamlı olarak denetime geliyorlardı, köylere olan yakınlık ve uzaklık aralıklarına bakılıyordu. sıradan kurumdan onay ve müsaadeler almamızın kararında çiftliğimizin imaline başladık ve çiftliğimizi kurduk.

EMELİMİZ DOĞAL HİNDİ ÜRETİMİ

Çiftliğimiz, 2 bin 850 hindi kapasitelidir, son teknolojik aletler ile donanımlıdır. Hindilerin ilaç ve tedavilerini veteriner tabipler sağlıyorlar. Veteriner tabipler buraya haftalık rutin denetim ve bakıma geliyorlar. Hindiler için hangi ilaç uygun ise o ilaçları veriyoruz. Hindilere verilen yemler ise antibiyotikten çok büsbütün doğal olan sarımsak üzere yemlerdir ve doğal yemler yardımıyla hindileri kış aylarında dinç tutmaya çalışıyoruz. Hindiler için hiç bir biçimde çabuk büyüsün diye gayemiz yok, emelimiz doğal büyüsün, halkın güzeline gitsin ki bizi yenidendan tercih etsinler.” dedi.

“TEK EKSİĞİMİZ, YEM VE YAVRU HAYVAN”

Hindi üretimi yapabilmeleri için tek eksikliklerinin yem ve yavru hayvan olduğunu lisana getiren Dükken, “Yem fiyatları sıradan tavan yaptı. Bu sebeple yeme epeyce muhtaçlığımız var. Şu anda bilhassa de yavru hindiye muhtaçlığımız var. Çiftliğimiz kurulmuş olabilir lakin işleyebilmesi için 2 tane ham unsur lazım. Bu ham unsurlardan bir tanesi yem başkası ise yavru hindidir.” diye konuştu.

“GENÇLER, DEVLETİN DESTEKLEDİĞİ PROJELERE BAŞVURSUN”

Teşebbüs tarafında kendisi üzere maksatları olan işsiz gençlere tavsiyelerde bulunan Zeynettin Düken, genç girişimcilerin devletin takviyede bulunduğu projeye başvurmaları tarafında tavsiyede bulundu.

Düken, “Şu anki üniversite mezunu olup işi olmayan gençlere tavsiyemdir, şayet boşta kalıyorlarsa rastgele bir meslekte çalışma imkanları yok ve hiç bir sanat ile zanaatları yoksa bence sermayeleri doğrultusunda devletin desteklediği projelere başvursunlar. Şayet benim maddi açıdan hiç gücüm yoktu, devlete güvenip bu biçimde bir teşebbüste bulundum ve mutlu da kaldım. Sağ olsun, devletimiz eksikliğini hiç bir vakit göstermedi, devlet yetkilileri daima yanımızda oldu ve denetime geldiler ve eksikliklerimizi giderdiler. Biz ne yaptıysak devletimiz yardımıyla yaptık. Maksadım, çiftliğimi büyütmek, devletimizin iktisadına katkı sağlamak ve halkımıza istihdam ve ekonomik olarak katkıda bulunmaktır.” biçiminde konuştu.

“BU HİNDİ ÇİFTLİĞİ 22 YILLIK HAYALİMDİ”

Anne Mahsume Düken de hindi çiftliği kurmanın kendisinin 22 yıllık hayali olduğunu belirterek, hedefinin farklı vilayetlerde çalışan çocuklarının bir ortaya getirmek olduğunu söylemiş oldu. Anne Düken, “Benim 4 oğlum var; her biri farklı şehirdeler. Tüm çocuklarımın bir ortaya gelip birlikte bir iş kurup kendi işlerinin başlarına gelmelerini istedim. Bu hindi çiftliği 22 yıllık hayalimdi. 22 yıldır daima hayalim hindi çiftliği kurmak ve çiftliğin etrafında gezdirip, doğal hindi üretimi yaparak halkıma hizmet etmekti. Çocuklarımın bir ortaya gelmelerini, farklı yerlerde çalışmamalarını istedim. Erkek çocuklarımın işlerinin başına geçmelerini istiyorum. Hedefim, çocuklarım, doğal bir biçimde hindi üretimi yapıp devletimiz ve milletimize hizmet etmeleridir.” tabirlerini kullandı.

KAYNAK: İHA