Doğalgaz aboneliği internetten nasıl yapılır? E-devlet

semaver

New member
Doğalgaz aboneliği internetten nasıl yapılır? E-devlet
Günümüzde değerli bir yere sahip olan muhtaçlıklar içinde doğalgaz yer alıyor. Bilhassa ömür alanlarının ısınması ve yemek yapmak üzere temel muhtaçlıkları karşılıyor. Bu niçinle de yeni bir meskene taşınıldığı vakit akla birinci gelen şey doğalgaz oluyor. Bunun için de e-Devlet sizlere yardımcı oluyor. e-Devlet doğalgaz aboneliği yardımıyla işlerinizi pratik biçimde halledebilirsiniz.

Evvelce bu gereksinimi karşılamak için bağlı olduğunuz doğalgaz dağıtım yerine bilhassa girmeniz gerekiyordu. Lakin günümüzde dağıtım şirketine gitmeye gerek kalmadan internet aracılığıyla bunu halledebilirsiniz. Bu yazımızda da e-Devlet doğalgaz aboneliği için yapmanız gerekenleri anlattık.

e-Devlet doğalgaz aboneliği nasıl yapılır?

e-Devlet üzerinden doğalgaz abonelik başvurusu, kurumun talebine nazaran Bilgilendirme ve Onay, Sorgulama Tekniği, Abonelik Yeri Sorgulama, Müracaat Formu, Ön İzleme, Kontrat Onayı ve Süreç kararı olmak üzere 7 etapta tamamlanır. Kolaylık sağlayan bu hizmetle birlikte şahıslar, vakitten da tasarruf ediyor. Bu süreci gerçekleştirmek için yapmanız gerekenler şöyle:

• Adım 1: # birinci vakit içinderda e-Devlet resmi internet sayfasına girin.
  • Adım 2: # ondan sonrasında karşınıza çıkan sayfada sağ üst köşede yer alan ‘Giriş Yap’ kısmına tıklayın. T.C. kimlik numarası ve e-Devlet şifresini girerek giriş yapın. Şayet kimlik doğrulama yapmadıysanız bu doğrulamayı yapmanız gerekiyor. (hemen çabucak bir e-Devlet şifresine sahip değilseniz size en yakın PTT şubesine giderek bir e-Devlet şifresi edinebilirsiniz.)
  • Adım 3: # Giriş yaptıktan daha sonra e-Devlet ana sayfasının en üstünde yer alan arama kısmına bulunduğunuz bölgedeki bakılırsavli doğalgaz dağıtım şirketinin ismini yazın.
  • Adım 4: # Çıkan seçeneklerden ‘Abonelik Kontratı Başvurusu’ yazısını seçin. Şayet doğalgazınızı kapattıracaksanız ‘Abonelik Mukavele Feshi Başvurusu’ seçeneğiniz seçmeniz gerekiyor.
  • Rastgele bir müracaatınız bulunmuyorsa sağ köşede yer alan ‘Yeni Başvuru’ seçeneğine tıklayın.
  • çabucak sonrasında karşınıza çıkan sayfada sizden istenilen ayrıntıları girerek süreci devam ettirin.
  • Adım 5: # Son olarak da sürecinizi onaylayarak müracaatınızı tamamlayabilirsiniz.
Bu süreç sadece tarayıcı üzerinden değil, e-Devlet taşınabilir uygulamasından da yapılıyor. Bunun için de yapmanız gereken tek şey telefonunuza e-Devlet taşınabilir uygulama indirmek. İndirdikten ve giriş yaptıktan daha sonraki adımlar üstte da açıklandıği üzeredir.

hem de e-Devlet doğalgaz aboneliği müracaatında yer alacağınız konutta kiracıysanız kira kontratını tek belge halinde yüklemeniz gerekiyor. Birebir biçimde mal sahibiyseniz de tapu senedinizi yüklemeniz gerekir.