e-Devlet ile sıhhat raporu alma ve yenileme nasıl yapılır?

semaver

New member
e-Devlet ile sıhhat raporu alma ve yenileme nasıl yapılır?
Şoför evrakı almak ya da yenilemek için sıhhat raporu almak gerekiyor. e-Devlet öteki biroldukca hizmet üzere bu hizmeti de kullanıcılara internet üzerinden gerçekleştirme imkanı tanıyor. Nasıl yapıldığını bilmeyenler için adım adım anlattık. e-Devlet sıhhat raporu nasıl alınır? Nasıl yenilenir? İşte ayrıntılar…

e-Devlet üzerinden sıhhat raporu nasıl alınır?

Şoför sıhhat raporu dahil tüm sıhhat raporları için müracaat oluşturmanız gerekiyor. Bunun için de e-Devlet hizmetlerinden yararlanabilirsiniz. Aile doktorunda kayıtlı olan bilgilerle bunu çarçabuk gerçekleştirmeniz mümkün.

• Adım 1: e-Devlet resmi websitesinden hesabınıza giriş yapın.
  • Adım 2: Ana sayfadan e-Hizmetler kısmına girin. Akabinde Sıhhat hizmetlerinin yer aldığı sayfaya girin.
  • Adım 3: Buradan “şahsi Sıhhat Bilgi Formu” seçeneğini seçin. Şayet isterseniz linkten direkt olarak ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.
  • Adım 4: Şayet şahsınıza ilişkin bir sıhhat raporu yoksa, sağ üstte yer alan “Yeni Müracaat” seçeneğini seçin.
  • Adım 5: Karşınıza çıkan sayfada sizden kimi şahsi ayrıntılarınız istenecek. Bu boşlukları uygun, hakikat ve eksiksiz bir biçimde doldurun.
  • Adım 6: daha sonrasında altta bulunan “Devam Et” seçeneğine tıklayın. bu biçimdece şoför sıhhat raporu müracaat talebiniz tamamlanmış olacak.
Aşikâr aralıklarla tıpkı sayfayı denetim edip müracaatınızın onaylanıp onaylanmadığını bakılırsabilirsiniz. Formunuz tamamlandıktan daha sonra aile tabibi, devlet hastanesi ya da özel hastanelerden şoför sıhhat raporu alabilirsiniz.

Şoför dokümanı sıhhat raporu için gerekli olan evraklar neler?

• Nüfus cüzdanı, kimlik kartı ya da pasaport
  • Kan kümesi bilgisi
  • Parmak izi
  • 2 adet biyometrik fotoğraf
  • Ödeme makbuzu
  • Gözlük ya da lens kullanılıyorsa ilgili doküman
  • Protez kullanması varsa ilgili doküman
  • Daima kullanılan ilaç ya da bir rahatsızlık varsa ilgili evrak
  • e-Devlet şahsi sıhhat formu
Şoför evrakı almak ya da yenilemek isteyenler, gerekli sıhhat raporunu almak için bu evrakları eksiksiz olarak bir ortaya getirmeleri gerekiyor.

şahsi sıhhat bilgi formu olmadan şoför dokümanı alınır mı?

Şoför evrakı almak ya da yenilemek isteyen bireylerin sıhhat raporu almadan evvel e-Devlet üzerinden şahsi sıhhat bilgi formu alması kural. daha sonrasında ilgili kurumlardan sıhhat raporu alıp süreçlere devam edebilirler.