Eğitim gören psikoterapistler için 1.000 Euro

semaver

New member
İyileştirme, “Psikoterapist Yetiştirme Reformu Hakkında Kanun” ile hayata geçirilecektir. Reformla, psikoterapi eğitiminde doğrudan çalışma yaratıyoruz ve (yeni) ileri eğitimdeki (PiW) psikoterapistlerin gelecekte hastanede istihdam edilmesini ve buna göre ücretlendirilmesini sağlıyoruz.

Ancak şu ana kadar, eğitimlerini eski kurallara göre tamamlamak zorunda olan mevcut “Eğitimdeki Psikoterapistler” (PiA’lar) için herhangi bir düzenleme yapılmadı. Şimdiye kadar yeni düzenlemelerden yararlanamadılar. Bu nedenle, tam zamanlı çalışan PiA’lar, uygulamalı çalışmanın eğitim aşaması için artık ayda en az 1.000 Euro ödeme alacak.

Ücret alma hakkı, yalnızca eski eğitim yasasına geçiş sürecinde psikolojik psikoterapist, psikolojik psikoterapist, çocuk ve ergen psikoterapisti veya çocuk ve ergen psikoterapisti olarak eğitim almış kişiler için geçerlidir. 31 Ağustos 2020 tarihine kadar geçerli olan Psikoterapist Yasası ile mezun 1.000 Euro’luk asgari ücret tamamen GKV tarafından yeniden finanse edilmektedir. Ek olarak, hem PiA’lar hem de PiW’ler için, PiW’ler veya PiA’lar tarafından eğitim veya ileri eğitim tesislerine sağlanan tıbbi tedavi için sağlık sigortası şirketleri tarafından ödenen ücretin sabit bir kısmının müstakbel psikoterapistlere aktarılacağını düzenleriz.