İki payda açığa satışa üst adım kuralı sonlandı

Lorenrot

New member
Borsa İstanbul, iki payda açığa satışa üst adım uygulamasına son verme sonucu aldı. bu biçimdelikle BIST 50 endeksi için açığa satışta üst adım kuralı kaldırılmış oldu.

Borsa İstanbul’dan Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yapılan açıklamada İş Gayrimenkul Yatırım Paydaşlığı A.Ş. (ISGYO) ve Türkiye Sınai Kalkınma Bankası A.Ş. (TSKB) hisselerinde gerçekleştirilecek açığa satış süreçlerinde üst adım kuralı uygulamasının 17 Ekim tarihi prestijiyle sonlandırılmasına karar verildiği açıklandı.

Borsada yaşanan türbülans daha sonrasında Borsa İstanbul idaresi 14 Eylül- 4 Ekim tarihleri içinde BIST 50 endeksinde açığa satışa üst adım kuralını uygulamış, 5 Ekim’de bu kurala son verirken, iki payda ikinci bir duyuruya kadar kuralın devam edilmesine karar verilmişti.

BORSA AÇIĞA SATIŞ KURALI NE DEMEK

Açığa satış uygulaması, sahip olunmayan pay senedinin ödünç alınmak sureti ile satılması manasına gelmektedir. Açığa satış, satıcının elinde olmayan pay senetlerini satıp, vade sonunda satışını gerçekleştirdikleri payları satın alan şahsa teslim etmeleri sürecidir. Payların düşüşe geçeceğine inanan yatırımcıların kullandığı bir prosedürdür. İlgili payın fiyatının trendine bağlı olarak en son gerçekleşen süreç fiyatı seviyesinden yahut bu seviyenin bir adım üstündeki fiyatlardan yapılabilir. Açığa satış uygulaması, sahip olunmayan pay senedinin ödünç alınmak sureti ile satılması manasına gelmektedir.