İkili şampiyonluk… Konut fiyatları ve genç işsizlik

Lorenrot

New member
KONUT FİYATI ARTIŞINDA BİRİNCİ

Londra merkezli emlak danışmanlığı şirketi Knight Frank’in Global Konut Fiyat Endeksi’ne bakılırsa, 2021 yılının son çeyreğinde konut meblağlarının en çok arttığı ülke Türkiye oldu.

Raporda, Türkiye’deki yüksek enflasyona dikkat çekilerek, nominal fiyat artışının yüzde 59,6 lakin gerçek fiyat değişiminin (enflasyondan arındırılmış) yüzde 17,3 olduğu açıklandı. Gerçek fiyat değişiminin en yüksek ölçüldüğü ülke ise Avustralya oldu.
Kısa dalga’da yer alan habere göre, raporda, dünya çapında mesken fiyatlarının 2021’de ortalama yüzde 10.3 oranında yükseldiği, artışın 2022’de de sürmesinin beklendiği aktarıldı.

Pandemiden bu yana konut meblağlarının en epeyce yükseldiği 10 ülke grafiğinde, Türkiye’deki fiyat artışının sayfaya taşacak kadar yüksek olması da dikkat çekti.

Raporda, Brezilya, Güney Afrika Cumhuriyeti ve Hindistan dahil birtakım ülkelerdeki konut fiyatlarının ise global trendin bilakis düştüğü tespit edildi.

MESKEN GENÇLERİ DE BİRİNCİ SIRADA

Dünyanın sorunu olan NEET (Ev genci) gençliği, Koronavirüs’ün patlak vermesi ve salgınının iş gücü piyasalarında oluşturduğu tahribattan daha fazla etkilenir oldu. 2019 yılı sonu prestijiyle global seviyede genç işsizliği (15-24 yaş) yüzde 13,6 düzeyindeydi. Lakin korona sebebiyle dünya genelinde her altı gençten biri işsiz kaldı.

Türkiye gazetesinden Mahmut Özay imzalı habere bakılırsa, yapılan araştırmalarda OECD ülkelerindeki NEET oranlarına bakıldığında Türkiye birinci sırada yer alıyor. Türkiye’de bu oran yüzde 25 civarında. OECD ortalaması yüzde 12,8. Lüksemburg, İzlanda, Hollanda, İsviçre, İsveç, Norveç, Almanya, Slovenya ve Çekya, OECD ülkeleri içinde genç işsizliğinin en düşük olduğu ülkeler. Buralarda NEET oranı yüzde 10’un altında.

Türkiye’deki bir başka sorun de üniversiteden yeni mezunların istihdama iştirak mühletleri uzaması. OECD bilgilerine bakılırsa Türkiye’de yükseköğretim mezunlarının %75’i 4-5 yıl içerisinde istihdama katılıyor. OECD datalarına nazaran son on yılda Türkiye’deki NEET olan genç nüfusun oranlarında bir düşüş gerçekleşmiş olsa da hâlâ OECD ortasında dorukta.

Ulusal Eğitim Bakanlığı (MEB), mesleksel eğitimi güçlendirmek ve iş gücü piyasasının aradığı insan kaynağını yetiştirmek için bir müddetdir büyük gayret sarf ediyor. MEB, bu doğrultuda piyasanın çırak, kalfa ve usta gereksinimini gideren mesleksel eğitim merkezlerine tartı verdi. İkinci adım olarak buraların güçlendirilmesi için 3308 sayılı Mesleksel Eğitim Kanunu’nda kıymetli değişikler yaptı. Maddi düzenlemelerle patron üstündeki kimi yükleri hafifçeletti.

MEB HAREKETE GEÇTİ

Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer, kelam konusu bahse ait olarak, “Atılan adımlarla ülkemizdeki NEET oranı giderek düşecektir” dedi. Bakan Özer şunları kaydetti:

“Bütün dünyada iş gücü piyasasında marifet transferleri ve yeni hünerler kazanma düzenekleri yükselmeye başladı. Lise ve üstü eğitimleri gençler, vakit içinde mesleklerinde değişiklikler yapmak ve yeni maharetler elde etmek istiyorlar. Ülkemizde maalesef bu tip geçişkenliklere imkân veren sistemler fazlaca az. Bu program ile gençlere bu imkânı sağlıyoruz. Kısa müddette yaklaşık 75 bin gencimiz yeni maharetler elde etmek için bu programa başvurdular. Altı ay üzere kısa müddette bu eğitimlerini tamamlayarak iş gücü piyasasında yeni bir meslek rotası çizebilecekler. Ayrıyeten bu eğitimleri boyunca da taban fiyatın %30’u kadar da fiyat alabilecekler. Bütün bu adımlarla iş gücü piyasasının gereksinim duyduğu insan kaynağı süratle karşılanabilecek ve maharet transferleri kolaylaşacak.

Öteki taraftan bildiğiniz üzere ülkemizde ne eğitimde ne istihdamda (NEET) olan genç oranı OECD ülkelerine göre yüksek. Bu adımlarla ülkemizdeki NEET oranı da giderek düşecektir.”