İktisatta vahim sayısı besici deklare etti: 1.5 milyon

Lorenrot

New member
Çitçiler ve besiciler, Ankara’da düzenlenen ‘Kapitalizmin Kıskacında Tarım, Besin ve İşçiler Sempozyumu’nda, yaşadıkları sıkıntıları anlattı. Ankara’nın Polatlı ilçesinde çiftçilik yapan Lokman Işık, “Eve bir kilo soğanı artık pazardan gdolayıyoruz. Köylerimizde genç nüfus kalmadı, kimse çiftçilik yapmak istemiyor. 60 yaş üzeri çiftçiliğe devam ediyor” dedi. Besici Metin Öz ise “Şu bir yıl içerinde 1,5 milyon inek kesildi. Bir ineğin kesilmesi, besin güvenliği sıkıntısıdır. İnek şayet olmazsa buzağısı olmaz, et olmaz, süt olmaz” diye konuştu.

Emek Partisi’nin (EMEP) düzenlediği Kapitalizm Kıskacında Tarım, Besin ve İşçiler Sempozyumu; üreticiler, akademisyenler ve bahsin uzmanlarının iştirakiyle bugün Ankara’da yapıldı. Makine Mühendisleri Odası Eğitim ve Kültür Merkezi’ndeki sempozyumda üreticiler, ekonomik kriz niçiniyle yaşadıkları problemleri lisana getirdi.

“KÖY TASFİYE OLUYOR”

Sempozyumun “Dünya’da ve Türkiye’de Tarım” temalı oturumda, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden Prof. Dr. Metin Özuğurlu, “Şehir nüfusu birinci kez kır nüfusunu geçti. İnsanın tabiatla münasebetinde, müşterek muhtaçlıklar çerçevesinde tarım yerini endüstriye bırakıyor. Köy, tasfiye oluyor, yerimi kente bırakıyor. Bir tarihi akış olarak resmetmek manalı olabilir. Üretici güçlerinin gelişmesinin tesirleri olarak düşünebilir ancak bu hem de uygarlık tasfiyesidir” dedi.

Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nde öğretim vazifelisi olan Dr. Fatih Özden ise çiftçilerin kendi ürettiği esere yabancılaştığını ve Türkiye’de de buna misal durumların yaşadığını söylemiş oldu.

Ziraat Mühendisleri Odası Genel Lideri Baki Remzi Suiçmez de tarımın dünü bugünü ve geleceği hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Emek Partisi Genel Lideri Ercüment Akdeniz ise, “AKP’nin ajandasında, ziraî üretim, dağıtım ve pazarlamada rol oynayan tüm kurumların satılması, tarım takviyelerinin atılması, küçük üreticilerin tarım şirketlerinin karşısında korunmasız bırakılması vardır. Tohumdan, yeme, ilaçtan gübreye dışa bağımlılığın artması… Besin güvenliğinin yerine tedarikçilik vardır” diye konuştu.

Toplantıya Türkiye’nin farklı bölgelerinden katılan çiftçiler, ektikleri eserlerde yaşadıkları problemleri şu biçimde anlattı:

“İKİ FİRMA ŞU ANDA TARIM KREDİLERE ET VERİYOR, ZİYANI DEVLET ÖDÜYOR”

Suluova Besiciler Kooperatifi Lideri Kenan Ağcıhan
: Ülke güç durumda, adam kalkmış gitmiş Endonezya’da tarım üretiyor. Beşli çete Tarım Bakanlığı’nda epeyce. Cumhurbaşkanı, ‘Eti yüzde 30 düşürdük’… Ya neyi düşürdün? İki firmadan eti alıyor. İki firma şu anda Tarım Kredilere et veriyor, ziyanı devlet ödüyor. Biz de bağırıyoruz, diyoruz ki ‘Sayın Cumhurbaşkanım halktan al’. Şu anda Tarım Bakanlığı’nın internet sitesinde bir kilo et 120 lira maliyeti var. Şu anda 100 liraya satamıyoruz. Bu ziyanı kim ödeyecek?

“BİR YIL İÇERİNDE 1,5 MİLYON İNEK KESİLDİ”

Besici Metin Öz:
Hayvancılıkta en büyük masraf yem. Yemin içerisinde mısır, buğday, arpa, soya var. Mısır Amerika’dan, soya Arjantin’den geliyor. Buğdayımız Rusya’dan, ayçiçeği küspemiz Ukrayna’dan geliyor. Hatta bir orta savaştan dolayı ayçiçeği küspesi gelmedi, yolunu gözledik. Bu ziyanların kararında da küçük aile işletmeleri dayanamadılar, inekleri kesite yolladılar. Şu bir yıl içerinde 1,5 milyon inek kesildi. Bir ineğin kesilmesi, besin güvenliği sorunudur. İnek şayet olmazsa buzağısı olmaz, et olmaz, süt olmaz.

“FINDIK DİREKT HÜR PİYASAYA BAĞLI”

Artvinli çay ve fındık üreticisi Murat Üzüm:
Çayımızda kota belirlenirken yüzde 50’sini ÇAYKUR alıyor, yüzde 50’sini hür piyasa alıyor. Sabahın erken saatlerinde başlayıp güç koşullar altında çayla ilgilenirken aldığımız emeğin karşılığını, kota ve kontenjan uygulandığı için kaybediyoruz. Fındık daha berbat. Çaya nazaran fındıkta ömrün direkt hür piyasaya bağlı. Bu yılki fındık randımanım 54 liraya geldiği biçimde ben 44 liraya sattım. Zira öbür yere veremiyorum, fındığın öbür alıcısı yok.

EVE BİR KİLO SOĞANI ARTIK PAZARDAN GÖTÜRÜYORUZ”

Polatlılı çiftçi Lokman Işık
: Pancar ekiyordum, 600 tonun üzerinde kotam vardı. Artık bir kilo pancar ekemiyorum. Maliyet fazlaca fazla. Soğan üretiyordum, devir periyot kapımıza geldiler, ‘hain’ ilan ettiler. Konuta bir kilo soğanı artık pazardan gdolayıyoruz. Köylerimizde genç nüfus kalmadı, kimse çiftçilik yapmak istemiyor. 60 yaş üzeri çiftçiliğe devam ediyor. Sonuç; ‘Biz üreteceğiz’ diyoruz ancak hiç bir siyasalın üretim üzerine siyaseti yok. Biz, atadan ne gördüysek o biçimde devam ediyoruz.

Mersinli üretici Feyyaz Görgülü: Zeytin, narenciye, büsbütün ürettiğimiz eserlerimiz. Geçen yıl 50 kiloluk çuvala 150 lira verirken bu yıl 700 liraya kadar çıktı. Mazot, ilaç ona keza… Şenliğini yaptığımız üzümü 3 liraya sattık. Bizim de sizlerin üzere çocukları var. Onların okulları var.