Kadıköy’de çocuklar hakları öğreniyor

Felaket

New member
Kadıköy’de çocuklar hakları öğreniyor Kadıköy Belediyesi tarafınca düzenlenen aktiflikte çocuklar, hukuk ve adalet üzerine düşündü; ailede, toplumda, dijital dünyada ve iklim krizinde temel haklarını ve sorumluluklarını keşfetti.

“Issız bir adada hukuka gereksinim var mıdır? Bir maymunun kendi çektiği fotoğrafı üzerinde hak argüman etmesi mümkün müdür? Doğal etrafın faal biçimde korunması için hukuk yoluyla nasıl tedbirler alınabilir? İklim krizi nedir? Yapay zekanın beşerler üzere hakları olabilir mi? Çocukların şahsi datalarının korunmasında, toplumsal medya mecralarında nasıl hareket edilmesi gerekir? Çocukların müsaadesiz fotoğraf ve görüntü manzaralarının alınmasına nasıl mani olunabilir?”

Kadıköy Belediyesi tarafınca fiyatsız olarak düzenlenen “Modern Dünyada Haklarımız-Çocuklar için Hukuk Bilmecesi” atölyesinde çocuklar tüm bu sorulara karşılıklar aradı.

Çocukları farklı atölye, tiyatro, sinema, konser, şov üzere kültürel, bilimsel ve sanatsal etkinliklerle fiyatsız olarak buluşturan Kadıköy Belediyesi, yarıyıl tatilinde de aktifliklerine devam ediyor.

Bu etkinliklerden biri olan “Modern Dünyada Haklarımız – Çocuklar için Hukuk Bilmecesi” başlığını taşıyan atölye, Halis Kurtça Çocuk Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Fiyatsız olarak düzenlenen ve 10-14 yaş içinde çocukları kapsayan atölyede çocuklara, Piri Reis Üniversitesi Hukuk Fakültesi Uygar Hukuk Anabilim Kolu Lideri Doç. Dr. Başak Başoğlu ve MEF Üniversitesi Hukuk Fakültesi Uygar Hukuk Anabilim Kısmı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Kadir Berk Kapancı eğitmenlik yaptı.

“KATILIM HAKKINI ÖĞRENDİM. BENİMLE İLGİLİ KARAR ALINIRKEN İŞİME YARAYACAK”

Atölye çalışmasına katılan 12 yaşındaki İpek Yorgancıgil aktiflik boyunca kendi haklarına ait birfazlaca mevzuda fikir edindiğini söylüyor. İpek’in işine yarayacağını düşündüğü hakkı ise “katılım hakkı”: “Haklarımın ne işe yaradığını ve daha aktif bir biçimde nasıl kullanabileceğimi öğrendim. En kıymetlisi de yaşama hakkı, eğitim alma hakkı, özgür fikir, söz edebilme hakkı, oyun oynama hakkı… Bilhassa iştirak hakkı. Benimle ilgili karar alınırken işe yarayacak”

“SORULAR BENİ ŞAŞIRTTI”

Atölye’de konuşulan farklı mevzuların ve sorulan soruların kendisini şaşırttığını da söyleyen İpek,“Yeni Zelanda’da bir tane ırmağa kimlik verildiğini öğrendim. örneğin bir maymunun kendi selfisini çektiğinde onun verisinden gelen paralar, o maymuna kimlik verilip kendisine aktarılmalı mı? Bu soru beni şaşırttı” diyor.

“KİŞİSEL GÜVENLİKLE İLGİLİ BİLGİLER ÖĞRENDİM”

11 yaşındaki Ali Kemal Ulutürk ise atölye çalışması sırasında çocuk haklarını daha güzel kavradığını belirtiyor. şahsi güvenlikle ilgili daha evvel bilmediği şeyleri öğrendiğini söyleyen Ali Kemal, “Hukuk nedir onu öğrendik. Çocuk haklarını daha güzel kavradık. şahsi ayrıntıların korunması ile ilgili yeni bilgiler öğrendim. Onu âlâ ki de öğrenmişim, bilmiyordum.” diye konuşuyor.

“HAKLARIMIZIN YASAKLANAMAYACAĞINI ÖĞRENDİM”

12 yaşındaki Mustafa Dağ ise atölyeye geldikten daha sonra çocuk haklarının yasaklanamayacağını öğrendiğini söylüyor: “Haklardan, hukuktan bahsettik. Adaletten. Çocuk haklarından ve tabletlerden, telefonlardan ve yapay zekalardan bahsettik. Bizim bir sürü haklarımız olduğunu, onların yasaklanamayacağını veya engellenemeyeceğini öğrendim.”

ATÖLYE FİKRİ KADIKÖY BELEDİYESİ’NDEN

“Modern Dünyada Haklarımız – Çocuklar için Hukuk Bilmecesi” atölyesinin çalışmaları hakkında bilgi veren Doç. Dr. Başak Başoğlu, atölye fikrinin Kadıköy Belediyesi’nden geldiğini” söyleyerek kelamlarına şöyleki devam ediyor: “Bizim çocuklara yönelik hukuk eğitimi verme üzere bir projemiz vardı. Bu manada Kadıköy Belediyesi’nin bu biçimde bir yaklaşımının olması bizim için bir fırsat oldu. Bu programı, Avrupa’daki örnekleri çerçevesinde belediye için özel olarak geliştirdik.”

“AMACIMIZ ÇOCUKLARIN HUKUK ŞUURU EDİNMESİ”

Fiyatsız olarak düzenlenen atölye çalışmasında eğitmenlik yapan Doç. Dr. Kadir Berk Kapancı da maksatlarını şu biçimde sıralıyor: “Atölye’nin öncelikli gayesi çocukların muhakkak bir hukuk şuuru edinmesi. Yanı sıra geleceği belirleyecek bireyler olarak çocuklarımızın etrafla, hayvanlarla ilgili hassaslıklarını geliştirmek, yeni gelişen teknolojiler, yapay zeka, robotlar üzere hayatımıza girmekte olan yeni kavramlar ve bunların hukukla olan etkileşimi hakkında çocuklara bilgiler kazandırmak gayelerimiz içinde. Bu manada çocuklara farkındalık kazandırmak ve bir daha onları bunların üzerine bir defa daha düşündürmek istiyoruz.”

Fransa’nın eğitim sisteminde yer alan bir modelden esinlenerek özel olarak Kadıköy Belediyesi için tasarlanmış olan atölye, 2021 yılının kasım ayından bu yana ayda iki defa Kadıköy Belediyesi Halis Kurtça Çocuk Kültür Merkezi’nde gerçekleşiyor. Atölye, sezon sonuna kadar fiyatsız olarak devam edecek.

Hibya Haber Ajansı