Karabıyık: “Eğitimde açılan makasa karşın öğrenciler tıpkı imtihan ile ‘sınandı'”

Felaket

New member
Karabıyık: “Eğitimde açılan makasa karşın öğrenciler tıpkı imtihan ile ‘sınandı'” CHP Genel Lider Yardımcısı Lale Karabıyık’ın açıklamaları şöyleki:

“Bu ülkede, son senelerda imtihan daha sonrasında daima güvensizlik oluşuyor. Bu durum, AKP iktidarında gerçekleşen imtihanların akabinde ortaya atılan çeşitli savlar ve ispatlanmış hadiselerden kaynaklandı. yıllar içerisinde çıkan çeşitli haberler, savlar ve ispatlanmış çeşitli hadiselerden dolayı velilerde, öğrencilerde ve öğretmenlerde büyük bir güvensizlik oluştu.

Geçtiğimiz pazar günü LGS’nin gerçekleşmesinin çabucak akabinde öğretmenlerden, okul müdürlerinden, okul sahiplerinden ve velilerden çeşitli tezler bize ulaştı.

Biz de bu argümanların ve şaibelerin incelenmesi, araştırılması tarafında bir yazılı soru önergesi verdik. Bu argümanların niye olduğu sorulara karşılık verecek olan, çocukların ve velilerin soru işaretlerini giderecek olan Ulusal Eğitim Bakanlığı’dır.

Eğitimde Açılan Makasa Karşın Öğrenciler Tıpkı İmtihan İle ‘Sınandı’

LGS 2021 ile ilgili konuşulan şaibelerin yanısıra, göz gerisi edilmemesi gereken başka nokta da soruların zorluğudur. Pandemi devrinde, eğitim sisteminin gerçek yönetilmediği bir müddetçten geçiyoruz. Öğrenciler, öğretmenler, veliler bu süreçte büyük meseleler yaşadı. Milyonlarca öğrenci eğitime uzaktan ya da yüz yüze erişemedi. Buna karşın sıkıntı soru soruldu.

Ulusal Eğitim Bakanlığı 2 milyon 339 bin öğrencinin eğitime bu süreçte imkansızlıklar niçiniyle erişemediğini kendi itiraf ederken, yalnızca 664 bin öğrenciye tablet dağıttıkları ile övünüyor.

Pandemi sürecindilk evvel özel okullar ile devlet okulları içinde büyük bir makas vardı. Türkiye’de güçlü vatandaşlar ile fakir vatandaşların eğitim harcamaları içinde 32 kat fark olduğu resmi sayılara yansımaktaydı. Devlet okulları içinde ise, bölgeler, vilayetler hatta okullar içinde bile önemli nitelik ve nicelik farkı bulunmaktaydı. Sosyo – ekonomik durumu düzgün olan bölgelerde öğrenciler düzgün imkanlarla nitelikli eğitime erişirken öbür bölgelerdeki çocuklar imkansızlıklarla uğraş ediyordu. Pandemi bu eşitsizlikleri daha da derinleştirdi, çocuklar içinde var olan makasın açılmasına niye oldu.

Bu kurallar altında, bir tarafta çocuğunu özel okula gönderen, özel ders aldıran, özel deneme testleri yaptıran veliler varken, öteki tarafta 15 aydır eğitime erişemeden, ya da hiç bir deneme testine bile giremeden imtihana giren yüzbinlerce öğrenci var. Bu öğrenciler tıpkı imtihan ile ‘sınandı’.

Her imtihanda, her alanda birkaç güç soru alışılmış ki olabilir. Lakin son yapılan LGS’de tüm sıkıntı sorular tıpkı alanda toplandı ve matematik öğretmenleri dahi soruları kendilerinin de uzun müddette çözdüğünü söylemiş oldu. Hatta üniversite giriş imtihanının Temel Yeterlilik oturumundakine benzeri düzeyde sorular olduğu tabir edildi.

4+4+4 sisteminin birinci mezunları geçen sene verildi ve bu öğrencilerin LGS’deki başarısı geçen sene ortalama yüzde 11 düştü. Bu sonuç 4+4+4 sisteminin başarısızlığını gözler önüne sermişken pandeminin başlaması ve bu sürecin yeterli yönetilememesi, buna karşın öğrencilere bu kadar ağır sorular sorulması, aslına bakarsan gerilimli bir devir geçiren öğrencilerin moralinin daha da bozulmasına ve geriliminin artmasına niye oldu.

Ulusal Eğitim Bakanlığını kim yönetiyor?

Pandemi devrinde Ulusal Eğitim Bakanlığı’na ek bütçe verilmesi, eğitimden tasarruf edilmemesi gerektiğini birinci günden itibaren söylemiş olduk. Bunu yapmadıkları üzere yetersiz gördüğümüz o bütçenin dahi tamamını kullandırmadılar. Ulusal Eğitim Bakanlığı, pandemi sürecinde tasarrufa yönlendirilen tek bakanlık oldu.

Artık sorulması gereken şu: “Bu süreçte öğrencilere ne verdiniz, bu süreci ne kadar yeterli yönettiniz de bu kadar sıkıntı soru soruyorsunuz?”

Sorulması gereken öbür soru ise: “Milli Eğitim Bakanlığını kim yönetiyor? Ulusal Eğitim Bakanı mı yönetiyor yoksa Saraydaki Eğitim ve Öğretim Siyasetleri Şurası mu yönetiyor?”

Saraydaki konseyin Ulusal Eğitim Bakanı’nı suçladığı bir eğitim sistemindeyiz, tıpkı kişi tarafınca atanmış iki kişinin bile kendi içinde örtüşemediği iki tane yapıdan bahsediyoruz ve bu biçimde bir eğitim sisteminin kararı olarak epey sayıda sorun yaşanıyor.

AKP iktidarında birinci günden itibaren eğitim sistemi bir yap-boza dönüştü!

AKP iktidarında birinci günden itibaren eğitim sistemi bir yap-boza dönüştü. Öğretim programlarında değişiklikler yapıldı. Eğik yazı uygulamasına geçildi, bu uygulamadan vazgeçildi, 4+4+4 sistemine geçildi, FATİH Projesi başladı, bir soru işareti olarak devam ediyor, okul cinsleri değiştirildi, okulların kapıları tarikat ve vakıflara sonuna kadar açıldı, yandaş yöneticilerin atanması ile liyakat yok edildi.

Bu yapbozun kararı olarak, eğitimde muvaffakiyetin her gün azalarak geldiği noktayı epey net görüyoruz.

Bu niçinle, öncelikli olarak yapılması gereken, eğitimi bir ideolojik olarak şekillendirme aracı olarak bakılırsan zihniyetten vazgeçmektir.

Gaye, eğitimde açılan bu makasın ekonomik boyutunu da dikkate alarak, öğrenciler içinde pandeminin derinleştirdiği bu makası kapatmanın yollarını aramak olmalıdır. Bu da yalnızca telafi dersler ile değil, eğitime tam erişimin sağlanması ve ekonomik fırsat eşitsizliğinin giderilmesi ile mümkün olacaktır.”

Hibya Haber Ajansı