Kımbap (Kore Sushisi)

Hasan

Member
Tarifin Hikayesi
  • 2-4 Kişilik
  • 25dk Pişirme, 1 saat 30dk Hazırlama
Selamlar, bugün benim çok severek yediģim kimbap tarifini ll sizlere. Bir kore tarifi, çok lezzetli denemelisiniz. ?.
Kımbap (Kore Sushisi) Tarifi İçin Malzemeler
  • 6 tane hazır ( japon veya kore ), yosun yaprakları, nöri yaprakları olarak da geçer
  • 500 gram sushi pirinci, özel satılıyor
  • 650 ml ılık su
  • İsteğe göre : et, dardanel tonbalığı, sosis, veya tavukgöğsü, yada tamamen sebze ile yapabilirsiniz ben tavuk salamı kullandım
  • İsteğe göre : zebze çeşitlerini kullanabilirsiniz, ben havuç, ıspanak, renkli biber, ben sarı kullandım, pırasa
  • Hazır salatalık turşusu, şekerli olanını kullandım ben
  • 1-2 yumurta omlet (isteğe göre koyabilirsiniz )
  • Susamyağı
Sarmak için :
  • Bambu yata
  1. İlk başta, pirincimizi güzelce yıkayıp süzelim. Dibine tutmayacak bir tencereye, 650 ml. Ilık su koyup, pirincimizi ve biraz tuz ekleyelim.
  2. Kaynamaya başladığında altını kısıp suyunu çekene kadar pişirelim. Kıvama geldiğinde başka bir kaba aktaralım ve iyice soğumaya bırakalım.
  3. Tüm malzemeleri isteğe göre dilimleyelim. Sebzelerimizi hafif soteleyelim ve isteğe göre tuz ve baharat ekleyelim.
  4. Ispanaklarımızı yıkayıp sıcak suda 1 dakika kadar bırakıp, hemen çıkaralım. Soğuk suya tutup süzelim.
  5. Yumurtalarımızı karıştırıp omlet yapıp, uzun şeritler keselim.
  6. Salatalık turşumuzu da süzüp şeritler halinde keselim. ( ev turşusu olmasın).
  7. Bambu yatağımızın üzerine, 1 nori yaprağımızı koyalım,. ( yaprağımızın kaygan tarafı alta, tırtıllı tarafı üste gelmeli ).
  8. Pirincimizi kartopu gibi alalım ve yaprağımızın ortasına koyup eşit şekil de yanlara doğru yayalım.Her bir tarafı eşit şekilde olmalı.
  9. İçine istediğimiz şekilde sebzelerimizi ve diğer malzemelerimizi döşeyelim.
  10. Baş tarafda dört parmak kadar bir pay boş kalmalı. ( yaprak sarması gibi), ön başına biraz pirinçimizden ezerek yapışkan görevi yapması için ezip koyalım, sonra sıkıca saralım.
  11. Sardığımız kimbapımızı, bir fırça yardımı ile susamyağı ile yağlayalım.
  12. Keskin bir bıçak ile, bir veya iki parmak genişliģinde yuvarlak parçalar keselim ve döşeyelim.
  13. İsteğe göre, soya sosu ile veya başka soslar ile yiyebiliriz afiyet olsun. ? ?.
Not: ben sararkene eldiven takdım, çünki pirincimiz çok yapışkan oluyor.

Bambu yatamızı streçfilm ile saralım, böylelikle aralarına pirinç kaçmaz.