Lauterbach: İnsanlara güvenlik sunmak – “Tehlike ve değişim zamanlarında bile sağlık hizmetlerine güvenebilirsiniz.”

semaver

New member
Federal Sağlık Bakanı Prof. Karl Lauterbach:

Sayın Başkan! Sevgili meslektaşlarım!

Lütfen Rainer’ın ailesine en içten taziyelerimi ifade ederek başlamak istiyorum. Kendisi her zaman evimiz için önemli bir bağlantı, önemli bir danışmandı. Onu özleyeceğiz.

Bugün ele aldığımız yasal sağlık sigortasının mali istikrarına yönelik yasal düzenleme, son yasama döneminde sağlık sigortasında büyük bir açığın oluşmasından kaynaklanmaktadır. Bu ölçekte şunu söyleyebilirsiniz: tarihi. Bu, toplumumuzdaki demografik değişimin ve daha iyi teknolojinin bir sonucu olarak ortaya çıktı, ama aynı zamanda burada yapısal reformlar yapılmadığı için de ortaya çıktı.

Bu bir eleştiri değil, başka önceliklerin ön planda olmasından kaynaklanıyor: salgınla mücadele. Yani bu kalıtsal bir eksiklik. Ama bunu hep birlikte düzelteceğiz. Onu suçlamadığımız, birlikte hareket ettiğimiz ruhuyla ondan kurtulmamız gerekiyor.

Bunu yaparken üç temel ilkeye göre hareket ettik.

En önemli temel prensibi ön plana çıkarmak istiyorum – bunu tüm yasama dönemi boyunca sarsmayacağız – sosyal yardımlarda kesinti istemiyoruz. İnsanların savaş, enflasyon, artan enerji fiyatları ve muhtemelen ekonomik durgunluk nedeniyle tehdit altında olduğu bir dönemde, sağlık hizmetlerinde kesintiler karşılanamaz hale geliyor. Bu bana defalarca önerildi. Bunu reddediyorum. Böyle bir dönemde birlik olmamız lazım. Böyle bir aşamada insanların sağlık alanında kesintiler yaşaması, hizmet yelpazesinde kısıtlamalar yaşaması kabul edilemez. Biz buna uymayacağız. Bu reformla bu temel prensibi dikkate alıyoruz.

Ayrıca tüm evin desteğini istiyorum. İnsanlara şu güvenliği sunmalıyız: Tehlike ve değişim zamanlarında bile sağlık hizmetlerine güvenebilirsiniz.

Saniye. Katkı oranlarını artırmadan önce öncelikle verimlilik rezervlerini ele almamız doğru. Bu sistemde çok sayıda verimlilik rezervi bulunmaktadır. Burada bazı önemli verimlilik rezervlerine değineceğiz. Daha sonra birkaç örnek vereceğim. Verimlilik rezervleri yoluyla elde edilemeyenlerin adil bir şekilde dağıtılması gerekir. Geriye kalan yük, vergi gelirleri yoluyla ve aynı zamanda işverenlerin de katılımıyla katkı oranlarındaki ılımlı artışlar yoluyla karşılanmalıdır. Bunu açıkça söylüyorum; Çünkü ek katkı payları eşit olarak ödenmektedir. Primlerin tamamını çalışanların ve vergi mükelleflerinin ödemesi, işverenlerin ise katkı yapmaması mümkün değildir. Tüm omuzlara adil bir dağılım doğrudur ve en güçlü omuzlar en fazla yükü taşımalıdır.

Neden burada hala verimlilik rezervleri var? Bu nasıl olabilir? Bir örnek vereyim: Geçmişte var olan rekabet çarpıklıkları nedeniyle sağlık sigortalarının rezervleri çok farklı miktarlardadır. Rezervi yüksek olan sağlık sigortası şirketleri olduğu gibi rezervi çok düşük olan sağlık sigortası şirketleri de var. Tabii bu rekabeti bozuyor. Bu nedenle öncelikle bu rezervlerin arza tahsis edilmesi gerekmektedir.

Eğer bunu yapmazsak, bu duyurulduğunda şu anda görülen şey olacak: Örneğin, çok fazla rezervi olan sağlık sigortası şirketleri, yönetim kurulu üyelerine yönelik kendi emeklilik karşılıklarını büyük oranda artıracak. Bunlar aslında aynı zamanda yönetim kurulu üyelerinin Federal Şansölye’den önemli ölçüde daha fazla kazandığı sağlık sigortası şirketleridir – burada karşılaştırmalar konusunda polemik tartışmasına girmek istemiyorum. Bunun da düşünülmesi gerekiyor.

Yani yaş hükümleri çok yüksek. Burada normal GKV sigortalısının kazandığıyla karşılaştırılamayacak ücretler ödeniyor. Özellikle prim oranlarını ayarlamak zorunda kalacağımız veya sigortalılara yük olacağımız bir dönemde bu karşılıkları azaltmanın doğru olduğunu düşünüyorum.

Verimlilik rezervlerini nerede artırdığımıza dair birkaç örnek vermek isterim ama bu, arzın daha kötü olduğu anlamına gelmiyor. Örnek: Hastanedeki bakım bütçesini ayarlıyoruz. Bakım masrafları artık – bu iyi bir şey – doğrudan masrafların karşılanması yoluyla karşılanıyor. Ancak bakım bütçesine paralel olarak vaka başına sabit oranda hala sabit bir kalan oran bulunmaktadır. Böylece bakım orada iki kez faturalandırılıyor. Bunu düzelttik. Bu adil ve doğru. Bu, arzı daha da kötüleştirmez.

Bir örnek daha: İlaç tedavisi alanında yeni ilaçların piyasaya çıkardığı çok yüksek fiyatların artık geçerli olmamasını sağladık. Zaten bu ancak Almanya’da bu şekilde olabilir. Tüm Avrupa’nın en inovasyon dostu ilaç pazarıyız. İlaç firmaları çok şey değiştirmek istiyor ama Avrupa’da sadece bizim geri ödeme sistemimizi istemiyorlar. Bu yüksek fiyatların değişmeden kalacağı süreyi altı aya indirdik. Bu çok adil. Yüksek olduğu kanıtlanmış bir fiyatın altı aydan daha uzun süre şişirilmiş haliyle kalması kabul edilemez. Bu hiç adil değil. Bu, son yıllardaki lobi baskısından kaynaklanan bir verimlilik rezervidir. Biz bunu ortadan kaldırdık. Böyle bir zamanda, sigortalılar için, tüketiciler için, vergi mükellefleri için, katkıda bulunanlar için ayağa kalkmalıyız; her gün bizi arayan lobi gruplarına da gereken saygıyı göstermemiz gerekiyor. Biz bu reformla bunu yapmaya cesaret ettik ve etmeye devam edeceğiz. Yetkisiz saldırı durumunda lobi baskısına karşı koyacağız. Bunu sigortalılara, Almanya’daki insanlara borçluyuz. Aksi takdirde katkı payı gereksiz şekilde artacaktır. Bu kabul edilemez.

Verimlilik rezervlerini artırarak her şeyi telafi etmek mümkün değil – başka örnekler de verebilirim – sonuçta hala adil bir şekilde dağıtmamız gereken bir şey kaldı. Vergi mükellefinden ücret alıyoruz. Sübvansiyon 2 milyar euro artırıldı. Borç limitinin aşılmaması için kısa vadede 1 milyar euroluk krediyle çalışıyoruz. Katkı oranını da 0,3 puan artırıyoruz. Bu da haksızlık değil. Vergi fonlarının kullanımının aksine burada işverenler yarısını ödüyor, dolayısıyla işverenler de işin içine dahil ediliyor. – Evet, yasal sağlık sigortası olanlar da dahil. Ama katkı payı puanı sadece 0,15 puan daha fazla.

Bu kadar. Özetle bu reformun büyük çoğunluğu, yani yüzde 90’ı, çalışan tarafında katkı payı artırılarak ödenmeyecek. yüzde 90! Çalışan ve işverenlerden yüzde 10 bekliyorduk. Bence bu kabul edilebilir. Onlar için bunun yüzde 10’u, yüzde 90’ı diğer kaynaklardan sağlanıyor.

Sona geliyorum. Burada şunu söyleyebiliriz: Reformdan sonra, reformdan öncedir. Uzun vadede sağlık sigortasında ve ödeme şeklimizde büyük bir yapısal reforma ihtiyacımız var. Artık verimlilik rezervlerini harekete geçirdim, bu hiçbir şekilde arzda bozulmaya yol açmayacak, ancak uzun vadede elbette bir reform yapmak zorunda kalacağız ve bunun üzerinde çalışıyoruz. İşsizlik parası II alan kişilere yönelik katkı paylarını daha adil hale getirmeli ve artırmalıyız.

Federal sübvansiyonu dinamik hale getirmemiz gerekiyor. İnsanlar yaşlansa da federal sübvansiyonun daha dinamik hale getirilmemesi mümkün değil. Bu reform üzerinde hâlâ çalışıyoruz. Anlayışınızı rica ediyorum, önce verimlilik rezervlerini artıracağız, sonra bu reforma başlayacağız. Bu köprüyü geçeceğiz, başaracağız.

Kısa vadede -şunu da belirtmek isterim- enflasyon nedeniyle enerji maliyetlerinin oldukça artması, hastanelerde ve bakımevlerinde kişisel katkılar nedeniyle ek yük oluşmasına ilişkin de bu noktada öneriler ortaya koyacağım. Ancak bunları ayrı ayrı ele almamız gerekiyor: Verimlilik rezervlerinin artırılması – bugünün reformu – mali reform – yarının reformu – ve bakım ve hastanelerde kendi katkı yükünün ortadan kaldırılması – yine kısa süre içinde sunulacak olan reform. Bunu hep birlikte bu şekilde yapacağız.

Lütfen bu reformları destekleyin. Bizi polemiklerden kurtarın. Çözümleri birlikte düşünelim.

Dikkatiniz için teşekkürler.