Müzisyen İlyas Tetik vefat etti

Captain123

Global Mod
Global Mod
“Seni Buldum Ya”, “senelerım”, “yaşamımı Yazsam Roman Olurdu”, “Yağmurlu Bir Günde Doğdum Anamdan”, “Bulunur elbette” üzere birfazlaca yapıta imza atan bestekar, keman virtüözü İlyas Tetik 60 yaşında vefat etti. Sanatkarın mevt haberini oğlu İlkkan Tekik, “Çok üzgünüz” paylaşımıyla duyurdu.

İLYAS TETİK KİMDİR?

25 Eylül 1960 tarihinde İzmir’de dünyaya gelen İlyas Tetik, 13 yaşında birinci kere eline aldığı kemanı kendi kendine öğrenmiş ve yıllar daha sonra bir virtüöz haline gelmiştir. Sanatkarın yönettiği birinci albüm Tüdanya’nın “Seni Sevmeyen Ölsün” isimli epeyce satan albümü olmuştur. Bir yandan beste çalışmalarına da tartı veren müzisyen, “Seni Buldum Ya”, “senelerım”, “yaşamımı Yazsam Roman Olurdu”, “Yağmurlu Bir Günde Doğdum Anamdan”, “Bulunur elbette” üzere birfazlaca yapıta imza attı.

Tetik’in albümlerinde müzik direktörlüğü yaptığı sanatkarlar içinde Mahsun Kırmızıgül, Müslüm Gürses, İbrahim Erkal, Şahane Avcı, Sibel Can, Zeki Müren, Muazzez Abacı, Müşerref Akay, Gönül Akkor, Faruk Tınaz, Ahmet Kaya, Gönül Müellif, Ebru Gündeş, Petek Dinçöz ve Şevval Sam üzere isimler bulunuyor. Müzisyen ayrıyeten Sezen Aksu, Orhan Gencebay, İbrahim Tatlıses, Ferdi Tayfur, Ajda Pekkan ,Tarkan, Sertab Erener, Levent Yüksel, Özcan Deniz üzere biroldukça sanatkarla da tıpkı sahneyi paylaştı. (KÜLTÜR SANAT SERVİSİ)