Patenti alındı, ABD ve Avrupa’ya ihraç edilmeye başlandı

Lorenrot

New member
Devletin verdiği hibe takviyesiyle yıllar evvel tütüne alternatif olarak deneme gayeli ekimine başlanan Sason çileği, her geçen yıl gelişerek patent almasıyla, başta Amerika ve Avrupa olmak üzere yurt dışına da ihraç edilmeye başlandı.

Sason’da ürettikleri çilekleri evvel yurt içine gönderip şokladıktan daha sonra yurt dışına ihraç ettiklerini belirten çilek tüccarlarından Mahmut Doğan, “Daha evvel buralarda tek üretimimiz tütündü. Bu civarda hepimiz tütün üretimiyle uğraşıyorduk. Çileğin başlamasıyla tütünü bitirdik. Tütün personelliği zordu. Tutun işiyle bir yıl boyunca uğraşıyorduk. Paramızı da vaktinde alamıyor, bir yıl daha sonra ödemeler yapılıyordu. Çilek işi fazlaca kolay ve daha karlıdır. Ben Çilek ticareti yapıyorum.Üreticilerimizin çileğini buradan alıp soğuk hava depolarında şokladıktan daha sonra farklı vilayetlerimizde şoklayıp Amerika ve Avrupa’ya gönderiyorum. Çilek hasadı epey uygundur. Mart ayında oluşan buzlanma olmasaydı üretim daha fazla olacaktı” dedi.

PATENTİ ÇIKTI

Tabi ki Sason çileğinin tadı farklıdır. Çilek ile ilgili patentimiz çıktı. Sason çileği bir marka haline geldi. Soğuk hava deposu yapmayı hedefliyoruz. Hava deposu yapılırsa üretimimizi artırarak daha fazla pazar hissesi yakalamayı hedefliyoruz. Sason çilek pazarı tabelamızı koyarak her yere çilek göndereceğiz” dedi.

KAYNAK: İHA