Sağlık ve Hemşirelik Danışma Konseyi yeni atandı

semaver

New member
Federal Aile Bakanı Lisa Paus: “Gençlerin %73’ü, pandemi sırasındaki kısıtlamalar nedeniyle hala aşırı derecede stresli. Buna savaşın, enflasyonun ve iklim krizinin mevcut yükleri de ekleniyor. Çoğu zaman olduğu gibi, yoksul ailelerin çocukları özellikle ağır darbe alıyor: bekar ebeveynlerin çocukları, göçmen kökenli ailelerin çocukları, sıkışık yaşam koşullarında yaşayanlar veya ebeveynleri psikolojik sorunları olan çocuklar. Ancak, gençlerin krizleri ne kadar iyi atlattığı, kişisel kaynaklara veya ailenin sosyal statüsüne bağlı olmamalıdır. Bir bütün olarak toplum olarak, özellikle diğerlerinden daha fazla yük taşıyan gençlerin üzerindeki yükü hafifletmemiz isteniyor. Bakanlıklar arası çalışma grubu bunun için pek çok iyi teklif geliştirdi. Şimdi bunları birlikte uygulama meselesi. Bunu yapmak için ittifakın genç nesil için gücüne de güveniyorum.”

Federal Sağlık Bakanı Prof. Dr. Karl Lauterbach: “Çocukların ve gençlerin sağlığını korumak ve geliştirmek bizim için önemli bir endişe kaynağı. Çünkü pandemiyle mücadele kapsamında alınan tedbirlerin getirdiği kısıtlamalar, özellikle pandemi öncesi zor koşullar altında büyüyen gençlerin sırtına ağır bir yük bindirdi. Federal Hükümetin Korona Uzman Konseyi, 7. açıklamasında buna özellikle işaret etti. Bu nedenle, bakanlıklar arası çalışma grubunun tavsiyelerini geliştirirken çocukların ve gençlerin ihtiyaçlarına çok yakından bakması ve sosyal açıdan dezavantajlı gençlere özel bir odaklanma yapması önemli ve doğrudur. Sağlık sistemi, gençlerin pandeminin zihinsel ve psikososyal yüküyle başa çıkmalarına yardımcı olmak için de üzerine düşeni yapıyor. Bu nedenle terapötik bakıma daha hızlı erişim sağlamaya özen gösteriyoruz. Çocukların hastane tedavilerinin finansmanını yeniden şekillendiriyor ve çocukların ilaçlarının daha iyi geri ödenmesini sağlıyoruz.”

Ülkeler ve uzmanlar dahil edildi

Kasım 2022’de IMA, federal eyaletlerin temsilcileri ve bilim ve sivil toplumdan uzmanlarla birlikte, çocukların ve gençlerin sağlıklı büyümesini desteklemek için alınacak önlemleri tartıştı. Dezavantajlı gençlere özel bir odaklanma ile salgının psikososyal sonuçlarına odaklanıldı.

Geliştirilen beş eylem alanı için öneriler

Genel olarak, IMA beş eylem alanı belirlemiş ve her biri için tavsiyeler geliştirmiştir. Eylem alanlarında, nihai rapor ayrıca planlanan veya uygulanmakta olan somut federal önlemleri de belirtir. İlgili önlemler, günlük yaşamda çocuklara ve gençlere ulaştıkları yerlere yerleştirilmelidir: okullarda, çocuk bakımevlerinde, çocuk doktorlarında ve gençlik ve aile refahında.

• İçinde Eylem alanı erken yardım federal hükümet bu yıl teklifleri genişletiyor. BENBunun için toplam 56 milyon euro mevcut. Karşılama ziyaretleri veya pilot hizmetler ve örneğin B. aile ebeleri tarafından desteklenmek üzere, diğer şeylerin yanı sıra doğumdan hemen sonra yükü olan ailelere ulaşmak için mevcuttur. Aynı zamanda ebeveynler, örneğin Instagram kanalı “elternsein info” aracılığıyla genç ailelere yönelik belediye teklifleri hakkında özel olarak bilgilendirilir. Uçuş, ruh sağlığı ve beslenme konularında dijital danışma saatleriyle uzmanları güçlendiriyoruz. 2023’te erken yardım için toplam 56 milyon avro mevcuttur.
  • İçinde Çocuk gündüz bakımı eylem alanı Kita Kalite Yasası, Kita’nın genişletilmesi için federal yatırım programları ve vasıflı işçiler için bir strateji daha fazla kaliteye katkıda bulunur ve böylece gündüz bakım hizmetlerinin kriz direncini güçlendirir. Federal hükümet, sağlık, beslenme ve egzersiz alanlarındaki önlemler için de federal eyaletleri 2023 ve 2024’te yaklaşık dört milyar avro ile destekliyor.
  • İçinde Okul eylem alanı 2023/24 öğretim yılından itibaren ruh sağlığı koçları, akıl sağlığı ve akut akıl krizleri hakkında sorularla BMFSFJ model programının bir parçası olarak okulları destekleyecektir. Endişeleri ve sorunları olan çocuklara ve gençlere destek olurlar, akut krizlerde “ilk yardım” sağlarlar ve diğer destek hizmetlerini düzenlerler. “Kedere karşı sayı” ile okul boks kampanyası devam ediyor ve sağlığın teşviki ve geliştirilmesi de tam gün okulların yaygınlaştırılmasında önemli bir rol oynuyor.
  • İçinde Sağlık faaliyet alanı federal hükümet, çocuklar ve gençler için daha iyi tıbbi bakım sağlamaya ve pediatrik ilaçlardaki darboğazları ortadan kaldırmaya kararlıdır. Federal Sağlık Bakanlığı, örneğin 2023 ve 2024 yılları için hastanelerde pediatrik bakım için bir gelir garantisi ve her biri 300 milyon avro tutarında çocuk ve ergenler için yatarak tedavi için ek mali kaynaklar gibi çeşitli kısa vadeli önlemler başlattı. Önleme ve sağlığın teşviki ve geliştirilmesi de güçlendirilecek ve ilgili paydaşlarla koordinasyon içinde daha fazla zihinsel stres ve akıl hastalığı olan çocuklar ve gençler için daha fazla terapi yeri yaratılacaktır. Bu, özellikle kırsal alanlarda bekleme sürelerini azaltmalıdır.
  • İçinde Eylem alanı gençlik ve aile desteği Diğer şeylerin yanı sıra, Federal Hükümet tarafından Gençliği Güçlendirme Yasası ile oluşturulan, çocuklara, gençlere ve ailelere danışmanlık ve destek için yeni yasal hakların uygulanmasıyla ilgilidir. Çocuklar artık ebeveynlerinin haberi olmadan Gençlik Dairesi’nden psikososyal danışmanlık alabilirler. Akıl hastası ebeveynler, eğitim danışma merkezlerinden düşük eşikli yardım alırlar.