Sinemada yeni bir Ahmet Kaya krizi

Captain123

Global Mod
Global Mod
Başrollerini Celil Nalçakan, Ezgi Şenler ve Serdal Genç’in paylaştığı, senaryosunu Engin Elgün’ün yazdığı ‘Son Şarkı’ isimli sinema sinemasının direktörlüğünü Kudret Sabancı üstlendi. 2020 yılının Mart ayında tamamlanan çekimlerin akabinde, pandemi niçiniyle çekim daha sonrası hazırlıkları yapılamadığından sinemanın vizyon tarihi ertelendi. Sinema, çekimleri yapılırken Ahmet Kaya’nın bir seyahatinin öyküsünün anlatılacağı biçiminde duyuruldu.

Sinemayla ilgili sorularımızı yanıtlayan Kaya ailesi ve direktör Kudret Sabancı’dan farklı açıklamalar geldi.

‘AİLE OLARAK AHMET KAYA SİNEMASINI ONAYLAMIYORUZ’

Ahmet Kaya’nın eşi Gülten Kaya, asistanı aracılığıyla yaptığı açıklamada Kudret Sabancı’nın yönettiği ‘Son Şarkı’ sinemasına onay vermediklerini, Ahmet Kaya ile ilgili yapılmak istenen hiç bir sinemaya aile olarak müsaade vermeyeceklerini söylemiş oldu.

Ahmet Kaya’nın eşi ve ailesi, daha evvel Gani Rüzgar Şavata’nın çektiği ‘İki Gözüm Ahmet’ sinemasına karşı çıkmış, sinemada kimi imgelerin ve müziklerin paylaşılmaması için dava açmıştı. Sinema 27 Ağustos 2021’de gösterime girmişti.

‘GÜLTEN KAYA VE AİLE BAŞLARDA DESTEKLEMİŞTİ’

Çekimleri ve çekim daha sonrası çalışmaları tamamlanan ‘Son Şarkı’nın ise ne vakit vizyona gireceği bilinmiyor. Direktör Kudret Sabancı, sinemanın vizyon tarihini kendisinin de bilmediğini belirtti. Sabancı, sinemayla ilgili yasal bir müddetç olmadığını, Gülten Kaya ile daha evvel görüştüğünü ve Kaya’nın kendisine bir itirazda bulunmadığını söylemiş oldu.

Sabancı, “Film çalışmalarına başlarken aile ile toplantılar da yapıldı. Aile Birinci olarak sineması destekleyeceğini söylese de daha sonra çekimser kaldı. Gülten Kaya ile yaptığım toplantıda bana öbür sinemayla ilgili meseleler olduğunu, biraz beklememizin yeterli olacağını söylemiş oldu. Şimdiki durumla ilgili benim de bir bilgim yok” dedi.

‘FİLMDE AHMET KAYA’NIN İSMİ BİLE GEÇMİYOR’

Sinemayla ilgili yasal bir müddetç olmayacağını düşündüğünü söyleyen Kudret Sabancı, “Ahmet Kaya’nın imgesini ya da müziğini kullanmıyoruz. Hatta Ahmet Kaya ismi bile geçmiyor. Sinemayla ilgili medyada spekülatif haberler çıkıyorsa bile ben bilmiyorum” dedi.

Öbür yandan sinemanın oyuncularından Serdal Genç iki gün evvel toplumsal medya hesabından Ahmet Kaya rolündeyken bir fotoğrafını paylaşarak, “Sizce bu kim? Çocukluğumdan beri hayranı olduğum adamı oynama talihi edindim hayli mutluyum” dedi.