Steve Francis yaşadığı depresyon sürecini anlattı

Hasan

Member
AJANSSPOR HABER

Francis, The Players’ Tribune için kaleme aldığı ‘A Letter to Young Black Men’ (Genç Siyahi Erkeklere Bir Mektup) isimli yazısında yaşadıklarını anlattı.

“Üvey babamı kaybettim”

Francis, 2018 yılında yazdığı yazıda alkol sorunu yaşadığını açıklamıştı. Basketbolcu ‘’Steve Francis’e ne mi oldu? Çok içiyordum, işte olan buydu. Birkaç yıl ortasında basketbolu kaybettim, tüm kimliğimi ve intihar eden üvey babamı kaybettim’’ demişti.

“Tek istediğim içmekti”

Oburlarının ders çıkarması için yeni bir yazı yazdığını belirten Francis şunları söylemiş oldu:

“Yaklaşık olarak 6 yıl evvel mental sıhhatim ile sorun yaşamaya başladım. bu biçimdelar o kadar gerilimli ve biroldukça şey ile uğraşıyor biçimdeydim ki tek istediğim içmekti, bu biçimdece beynimi kapatabilirdim. kimselerle konuşmak istemiyordum. Alkol ve bayanlar ile kendi dünyamda rahatlamak istedim.’’

“Kariyerim bitmişti”

Alkol bağımlılığının nasıl önemli bir sorun haline geldiğini anlatan Francis “Çok geçmeden her gün içmeye başlamıştım. Mesleğim bitmişti ve sıradaki şeyin ne olduğunu bilmiyordum. Kaybolmuştum’’ dedi.

“Basketbol benim ilacımdı”

Basketbolun omurundaki yeri için yazısında başka bir yer açan Francis, bu hususta şunları söylemiş oldu:

“Etrafımdaki her şeyde kaos olabilirdi lakin top elimde olduğu vakit kendi dünyamdaydım. 22 yıl boyunca basketbol benim ilacımdı. Basketbol benim yoksulluktan ve daima hayatta kalma uğraşından kaçış biletimdi.”

“NBA’de fren diye bir şey yok”

Kazandığı şöhret ve birlikteinde getirdiklerinden bahseden Francis yazısına şu biçimde devam etti:

“NBA bana, birçok insanın yalnızca hayalini kurabileceği bir hayat sundu. Gelen şöhretle acıları yaşamaktansa maskelemek daha kolaydı. Artık geriye baktığımda görüyorum ki epeyce fazla acıyı görmezden gelmişim. NBA denilen sürat trenine bindiğinizde fren diye bir şey yok. O periyot yaşadığım travmaların birçoklarının üzerinde durmadım. ömrümün en berbat günü üniversiteye gitmeden hemilk evvel kanser yüzünden kaybettiğim annemi gömdüğüm gündü. O benim en yeterli arkadaşımdı. Bugün bile ismini söylemiş olduğim vakit duygulanıyorum zira o yara hâlâ taze.”

“Tüm o anıları silmeye çalışıyordum”

Annesinin mevti daha sonrasında yaşadığı travmayı derine gömdüğünü ve bu yüzden 10 yıl daha sonra NBA mesleği bitene kadar bu olayın yeniden gün yüzüne çıkmadığını belirten Houston Rockets’ın eski yıldızı, alkol bağımlılığının bu vakitte başladığını söylemiş oldu.

Francis, “Sadece acıyı geçirmek istiyorsun. Evet, bu biçimdelar epey içiyordum ve tüm o anıları silmeye çalışıyordum. Muhtemelen kulüpteki fotoğraflarımı görmeyen yoktur. İnternet resmen peşimdeydi” dedi.

“Beni anlayacağını biliyordum”

Şu anda durumunun fazlaca daha güzel olduğunu belirten Francis, bu hususta kendisine Ulusal Bayan Basketbol Ligi’nin (WNBA) eski oyuncusu Chamique Holdsclaw’dan yardım aldığını söylemiş oldu.

Francis, “Ona kendimi açabildim zira beni anlayacağını biliyordum’’ diye konuştu.

“Yardım almak kolaydı”

Eski NBA yıldızı, karar verdikten daha sonra yardım almanın kolay olduğunu deklare etti. Francis yazısına şöyleki devam etti:

“Yardım almak ise nitekim kolay oldu. Büyük bir şey değil. Yalnızca Google’da bir danışman numarası buldum ve onunla konuşmaya başladım.’’

“17 yaşında buna yalnızca gülerdim”

17 yaşındayken birinden yardım alacağını söyleseler buna güleceğini vurgulayan Francis, “Ama bu yaptığım en hakikat hareketti. Kendi kendimi zehirlemek ve acıları gömmeye çalışmak yerine, yaşadığım her şey hakkında biriyle konuşabilmek ömrümü değiştirdi” dedi.

Francis, son 2 yıldır alkol kullanmadığını belirterek gençleri akıl sıhhatlerine dikkat etmeye çağırdı. Francis kelamlarını şu biçimde bitirdi:

“Depresyonla ve tasa sorunları ile uğraştım. İçkiyle ilgili meselelerimi çözmeye çalıştım. Allah’a şükürler olsun ki yardım aldım. Ben yapabiliyorsam, sen de yapabilirsin.”

Steve Francis’in mesleği

27 Şubat 1977’de dünyaya gelen 44 yaşındaki Steve Francis, NBA mesleğine 1999’da Houston Rockets ile başladı. 6 yıl forma giydiği Houston ile ismi özdeşleşen Francis, 2 dönem Orlando Magic ve 2 sezın için New York Knicks için ter döktü.

NBA mesleği boyunca 576 maça çıkan Francis, bu maçlarda ortalama 37,6 dakika mühlet aldı. Francis’in meslek ortalaması ise şu biçimde: 18,1 sayı, 5,6 ribaunt, 6 asist, 1,5 top çalma ve 0,4 blok.

3 kere All-Star’da yer alan Francis, burada ortalama 24,3 dakika müddet aldı. Yıldız oyuncu, All-Star’da 12 sayı, 2,7 ribaunt, 5,3 asist ve 0,7 top çalma ortalaması tutturdu. Francis, NBA mesleğini 2010 yılında sonlandırdı.