Telefonun IMEI adresi nasıl bulunur?

admin

Administrator
Yetkili
Admin
Global Mod
Telefonun IMEI adresi nasıl bulunur?
IMEI yani Milletlerarası “Mobil Aygıt Kodu”, GSM irtibat protokolünü destekleyen aygıtlara verilen ve eserin kimlik numarası misyonunu goren 15 haneli eşsiz bir numaradır. Bu numaralar aygıta üretim evresinde verilir ve değişmez. IMEI numarası kayıp yahut çalıntı telefonların epey kolay bir biçimde takip edilebilmesini sağlar.

Pekala telefon IMEI adresi nasıl bulunur? Bu numarayı aygıta bağlı olarak birkaç farklı yolla öğrenebilir ve kayıt edebilirsin. İşte o yöntemler…

Telefon IMEI nasıl bulunur?

Telefonunuzun IMEI adresini bulmak için yapabileceğiniz en süratli ve tesirli usul, cihazınızdaki kapalı özellikleri kullanmaktır. IMEI numarasını rastgele bir telefondan üniversal kodu çevirerek öğrenebilirsin. Bunun için yapmanız gereken tek şey ise telefonunuzdan “*#06#“‘yı tuşlamak. Süreci gerçekleştirdiğinizde IMEI numarası Orta yahut Gönder düğmesine dokunmana gerek kalmadan, numarayı tuşladığın anda görünecektir. Burada dikkat edilmesi gereken en değerli nokta, telefon IMEI numarasının kopyalanamamasıdır. Kullanıcıların 15 haneli numarayı not etmeleri gerekmektedir.

iPhone kullanıcılarının deneyebileceği öbür şeyler de var. Bunlardan birincisi pek sıradan. Uygulamanız gereken birinci adım ayarlar uygulamasını açmak ve “genel” menüsüne girmek. çabucak sonrasında ise “hakkında kısmına girmek. Karşınıza çıkan ekrandan IMEI’ye dokun. Bu etaptan daha sonra numara ekranda gözükecektir. Bu adımda numarayı kopyalamak isterseniz IMEI kısmına birkaç saniye basılı tut. Telefon IMEI numarasını kopyaladığınıza dair ileti ekranda karşınıza çıkacaktır.

Android telefonlarda ise bunu uygulamalar çekmecesinden “Ayarlar” uygulamasına dokunarak yahut telefonunun Menü düğmesini kullanarak yapabilirsiniz. Ayarlara girdikten daha sonra uygulamanız gereken adımlar, evvel “hakkında” kısmına girmek ve çabucak akabinde “durum” yazan yere tıklamak. Bu menüden telefonunuzun IMEI adresini öğrenebilirsiniz.

IMEI nasıl denetim edilir?

IMEI nasıl bulunur kısmını çözdük. Pekala artık yapmamız gereken ne, IMEI nasıl denetim edilir. Aslında bunu da yapmak çok sıradan. Bilgi Teknolojileri ve İrtibat Kurumu, e-devlet üzerinden bu numaraları denetim etmenize müsaade verir. Bu hizmet ile taşınabilir aygıtınızın yasal yollar ile ithal edilip edilmediğini ve kayıp/çalıntı olup olmadığını, aygıtınızın numarasını sorgulatarak öğrenebilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey ise buradan ilgili siteye ulaşmak.
Alıntıdır