Yansıların akabinde Türk-İş’ten bir açıklama daha

Lorenrot

New member
Türkiye Emekçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş) Lideri Ergün Atalay, dün yaptığı açıklamada minimum fiyatla ilgili; “Bu sayı kırmızı çizgimiz, taban fiyat en az 7 bin 785 lira olmalı. Bu sayının altında bir hususla ilgili masada olmayız” dedi.

Asgari fiyat için çalışmaların başlatıldığı süreçte Türkiye’nin en büyük emekçi sendikası olan Türk-İş’in Lideri Ergün Atalay’ın ‘açlık sınırı’ açıklaması reaksiyonlara yol açarken 25 bin 750 Lira olan kendi maaşı da gündeme geldi.

Gelen yansıların akabinde yeni bir açıklama yapan Atalay, kelamlarının çarpıtıldığını tabir ederek “Açlık hududunu güya minimum fiyat olarak kabul etmişiz üzere bir algı oluşturulmaya çalışıldı. Ben pazarlık masasında bana sorulduğunda, açlık hududu ortada ben bunun üzerini konuşacağım demek istedim. Bugüne kadar açlık sonunun altında artırım aldığımız da oldu. Lakin tabanın isteği bu yöndeydi” dedi.

Programda açlık sonundaki bir fiyatın, minimum fiyat olarak kabul edilip edilmeyeceği soruldu diyen Atalay; “Ben de bu soruya karşılık olarak bunu mutlaka kabul etmeyeceğimizi, aslına bakarsanız onun bir açlık hudut olduğunu, bu fiyatın üzerinde gelecek teklifleri görüşebileceğimizi söylemiş oldum. Yayını izleyenler benim ne demek istediğimi hayli daha âlâ anlarlar. İşçilerimiz rahat olsun, biz verilmesi gereken çabayı en âlâ biçimde vereceğiz” biçiminde konuştu.