Yaptıkları iş ürkütüyor! 200 bayan üretti, ABD 1,5 milyon adet aldı

Lorenrot

New member
İlçede 4 yıl evvel faaliyete başlayan dokumacılık fabrikası, koronavirüs salgını niçiniyle giysi firmalarına yaptığı üretimi azalınca, sıhhat dalındaki dokumacılık gereksiniminin yanı sıra ceset torbası üretimine yöneldi. İlçede 18-25 yaş ortası 200’ün üstünde bayana istihdam sağlayan fabrika, salgını ötürüsıyla binlerce kişinin hayatını kaybettiği ABD’den ceset torbası siparişi aldı. Gelen talep üzerine fabrika ceset torbası üretmeye başladı. Ulusal Savunma Bakanlığı’na askeri kamuflaj üretimi de yapan fabrika, ABD’ye son 4 ayda ürettiği 1,5 milyon ceset torbasını ihraç etti. Fabrika, siparişleri yetiştirmek için ağır biçimde çalışıyor.

‘PANDEMİNİN BİRİNCİ vakit içindeRINDA ÇOK TALEP VARDI’

Fabrika kurucusu iş insanı Bülent Kılıç, ceset torbalarına, pandeminin birinci vakit içinderında hayli fazla talep olduğunu belirterek, “İlk başladığımız vakit içinder ünlü markalara üretim yaptık. Pandemi vakti genelde medikal eserler yaptık. Galoş, ceset torbası, tulum ve önlük olarak üretim gerçekleştirdik. Sıhhat Bakanlığı dahil olmak üzere Amerika ve Avrupa’nın değişik ülkelerine üretim yaptık. Mevcut çalışanlarımızın yüzde 95’i bayan. Çalışanlarımızın yaş ortalaması 18-25 aralığında. Eserler bize kumaş olarak geliyor. Biz müşterinin isteğine göre üretimini gerçekleştirip, nakliyesini yapıyoruz. Ortalama son 4 ayda 1,5 milyon ceset torbası üretimi yaptık ve Amerika’ya gönderdik. Pandeminin birinci vakit içinderında fazlaca fazla talep vardı. Ceset torbası için Gaziantep’teki fabrikalarda üretilen bildiğimiz branda kumaşı bize geliyor. Biz verilen ölçülere bakılırsa üretimini yaptık” dedi.

Fabrikada ustabaşı olarak çalışan Cansu Onat ise bayan olarak kendi paralarını kazanmaktan keyifli olduklarını söyleyerek “Kadınların her alanda çalışması beni epeyce sevindiriyor” diye konuştu.

KAYNAK: DHA